Hirize
Hirize, yapay zeka teknolojisini big data ile buluşturarak işe alım süreçlerini otonom hale getirme hedefiyle yola çıkan bir data as a service girişimidir.

Fonlandı
Şirket logosu
Şirket resmi
Hirize

Hirize, yapay zeka teknolojisini big data ile buluşturarak işe alım süreçlerini otonom hale getirme hedefiyle yola çıkan bir data as a service girişimidir.

Hirize, işe alım süreçlerinde yoğun olarak kullanılan platformlarla da entegre biçimde çalışarak insan kaynakları departmanlarının kullandığı anahtar kelime taraması gibi geleneksel yöntemler yerine görüntü işleme gibi yenilikçi metodlar sayesinde kişinin özgeçmişini daha efektif ve doğru şekilde değerlendirip beşeri unsurlardan doğan hata payını minimal hale getirmektedir. Bu sistem aynı zamanda başvuruda bulunan adayın özgeçmişindeki bilgilerinin verimli şekilde işlenmesi sayesinde çalışan adaylarına fayda sağlamaktadır. Böylelikle Hirize, işe alım süreçlerini analitik bir düzleme taşıyarak hem işveren hem de adaylar için matematiksel iç görüler oluşturulmasına ve insan faktörünün hali hazırda baskın olduğu işe alım sürecini insan gücü tekelinden uzaklaştırmayı hedeflemektedir.

Hirize, Esranur Kaygın ve Eren Yaşarkurt tarafından 2021 yılında kuruldu. Kurucu Ortak ve CEO Esranur Kaygın, Girişimlere yatırım yapmak üzere Sanko Holding tarafından kurulan Sankonline'da yönetici ortaklığı yapmasına ilave olarak insan kaynakları ve insan kaynakları teknolojileri alanında uzun yıllar tecrübe edinmiştir. Kurucu Ortak Eren Yaşarkurt ise Moobi, oto.net ve yekolay.com gibi yerlerde uzun yıllar yazılım geliştirme alanında çalışmış olup buna ilave olarak yıllarca yazılım geliştirici olarak freelance çalışmalarda bulunmuştur.

Hirize, B2B olarak abonelik sistemine dayalı bir iş modeline sahip. Bu iş modeli insan kaynakları departmanlarındaki iş gücü maliyeti ile rekabet edebilir durumda olduğundan girişim ölçeklenebilme ve geniş pazar payına ulaşabilme noktasında büyük bir potansiyeli sahip. İnsan kaynakları pazarının geleneksel metodlar ve bu metodlar ile hizmet sunan şirketler tarafından domine edilmiş olması da Hirize'ın kısa zamanda geniş müşteri kitlelerine hitap edebilecek duruma gelmesi açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Takım üyesi resmi

Esranur Kaygın

Kurucu Ortak ve CEO
Takım üyesi resmi

Eren Yaşarkurt

Kurucu Ortak