SIKÇA SORULAN SORULAR

Ençok sorulan soruları senin için
derledik

 • Sermaye Bazlı Kitlesel Fonlama Nedir?

  Sermaye bazlı kitlese fonlama, tüm yatırımcıların, yatırım miktarlarınca girişimden hisse aldıkları yatırım sistemdir. Sermaye bazlı kitlesel fonlama modelinde, girişimci özellikle belirtmemişse yapılacak olan yatırımın herhangi bir alt limiti bulunmaz. Böylelikle çok sayıda bireyden düşük veya yüksek tutar aralıklarında fon toplanarak ihtiyaç duyulan yatırım kısa sürede sağlanmış olur.


  Sermaye bazlı kitlesel fonlama, bireylere inandıkları girişimlere erken aşamada düşük meblağlarda dahi olsa yatırım yapma olanağı sunar. Bu bakımdan son derece teşvik edici ve katılımcı bir yatırım modelidir.


 • StartupFon İşini Büyütmek İsteyen Girişimcilere Yardımcı Olur mu?

  StartupFon, herhangi bir sektörde faaliyet gösteren tüm işletmelerden gelen başvuruları her zaman memnuniyetle karşılar.


  StartupFon’a sunulan her proje, aşağıdaki ölçütleri referans alan yatırım değerlendirme ekibi tarafından durum bazında gözden geçirilir:


  Geliştirme süreci - Başvurulan projenin çalışan prototip ürüne sahip olması gerekir. Zira yatırımcılar genellikle bir ürünün tamamen piyasaya sunulduğunu veya piyasaya çıkmaya hazır olduğunu görmek isterler.


  Erişim - Başvuruda bulunan işletmelerin, ürünlerini sundukları bir topluluğa veya belirli bir  müşteri tabanına sahip olmaları gerekmektedir. StartupFon başvuruda bulunan işletmecilerden, girişimleri ilerleme gösterdiğinde var olan çekirdek müşteri kitlelerine fatura kesmelerini ya da onlardan küçük ama ilk yatırımcı olmaları hususunda talepte bulunmalarını bekleyebilir.


  Değerleme - StartupFon’a başvuruda bulunan girişimcilerin, “iş değerleri”ni, gerçekçi, açık, net ifade ve verilerle belirtmeleri gerekir. Yatırımcılar, yatırım yapacakları girişimin, aktüel durum ve dönem itibariyle sahip olduğu değerle ilgilenirler. “İş Değerlemesi”, girişim işletme ve ürünün, hedef pazar içindeki fiziki ve çevresel aktüel değeriyle, gelir düzeyini  ifade eder. İşletme ve ürünün gelecekte nerede olabileceği ve potansiyel değeri ise planlama stratejisi ve gelecek beklentileri ile ilgili kanaât ve verilerdir.


  Bu kriterler veya başvuru süreci hakkında daha detaylı olarak bilgi almak isteyen girişimciler info@startupfon.com adresi üzerinden mail yoluyla iletişime geçebilirler. 

 • StartupFon’a Girişim Başvurusunda Bulunmak İçin “Şirket” Kurulmuş Olması Gerekir mi?

  StartupFon’a  girişim başvurusunda bulunurken şirket kurmuş olma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak yatırım arama sürecini başarılı bir şekilde yürütmek adına güvenilir ve işi sahiplenen bir ekibe sahip olma gerekliliği söz konusudur. Yani StartupFon’a girişim başvurusunda bulunmak için şirket sahibi olmak şart değildir ancak henüz kurumsal oluşuma geçmemiş girişimler için StartupFon erken bir yatırım arama noktası olabilir.

 • İş Fikrimi Gizli Tutabilir Miyim?

  İş fikrinizi gizli tutmanızı önermiyoruz. StartupFon’a başvuran girişimlerin iş fikirleri, yatırım arama sürecinin bir parçası olarak adil ve şeffaf bir şekilde sunulmalıdır. Aksi takdirde yatırımcıları, girişimin gerçek ve değerli bir yatırım fırsatı olduğu konusunda ikna etmek zorlayıcı olacaktır.

 • StartupFon’da Yatırım Aranılan Süre Zarfında Başka Yatırımcılar ile Görüşülebilir mi?

  Elbette. StartupFon, havuzunda yer verdiği girişimcileri, yatırım arama süreçleri boyunca potansiyel yatırımcılarla aktif olarak iletişime geçmeye teşvik eder. Girişimciler her sektörden yatırımcılarla, hem maddi hem de mentörlük çerçevesinde görüşme ve etkileşim içine girebilirler.

 • Yatırım Arama Süreci Nasıl İptal Edilir?

  Yatırım arama sürecinin belirlenen bitiş tarihinden önce sonlandırılması isteniyorsa, girişimcinin StartupFon destek ekibi ile irtibat kurması gerekir.

 • StartupFon, Girişimlerin “Due Diligence” Süreçlerini Nasıl Yürütür?

  StartupFon, değerlendirmeye aldığı tüm girişimlerin adil ve net bir resme sahip olmalarını bekler. Bu açıdan eksik yönleri bulunan girişimlere ise değerlendirmeci ve tarafsız yaklaşarak destek olur. StartupFon, havuzuna aldığı bir girişimi yatırımcılara sunmadan önce, girişimin her yönüyle tüm finansal kriterlere uygunluğunu denetler ve değerlendirir.


  StartupFon, yatırım sürecini başarıyla kapatan girişimler için;

  • Henüz kurulmuş bir şirket değil ise şirketin doğru bir şekilde oluşturulmasını,

  • Alınan yatırımın düzgün ve sistematik bir şekilde yapılandırılmasını,

  • Yasal yatırım belgelerinin imzalamasını

  sağlamak adına ayrıntılı bir inceleme süreci gerçekleştirir. Bu süreç genellikle birkaç haftalık bir zaman dilimine ihtiyaç duyarken, büyük çapta girişimler için daha da uzayabilir.

 • Yatırımcılar yatırım yapmak istedikleri girişimle nasıl iletişime geçerler?

  StartupFon havuzunda yatırım arayan girişimlerden birinin arkasındaki girişimcilerle doğrudan iletişime geçmek için, girişimin sayfasında bulunan “Toplantı - Görüşme İsteği” butonuna tıklayarak işlem sağlanması yeterlidir. Ayrıca aynı pencerede yer alan “Belgeler” sekmesinden ek belge talebinde bulunulabilir ve girişimcilere özel mesaj gönderilebilir.

 • Yatırım Riski Nasıl Azaltılır?

  Yatırım riski hiçbir zaman sıfırlanmaz. Ancak yatırımların çeşitlendirilmesi, yatırımcının uzmanlık alanlarına giren girişimlere odaklanması ve tutku duyduğu yeni girişimlere yatırım yapması yatırım riskini azaltmasına yardımcı olacak olan etmenlerdir. 


  Ayrıca StartupFon ekibi yatırımcılarına, girişim değerlendirme toplantılarında ve yatırımın tüm süreçlerinde, risk analizlerine yönelik verilere dayanan detaylı fizibilite raporları ile tavsiyelerde bulunur.


  Yatırım portföyünü iyi çeşitlendirerek, yatırım yapılabilir sermayeninin % 10'undan fazlası ile (yatırımcı profilinize ve risk iştahına bağlı olarak) erken aşama ve büyüme odaklı işletmelere yatırım gerçekleştirip kalanını da diğer girişimlere bölmek, sağlıklı bir yatırım stratejisi olacaktır. 

 • Yatırımcılar Girişimlere Hangi Konularda Destek Olabilirler?

  Startupfon’u değerli kılan unsurlardan biri de, nitelikli yatırımcılar ile potansiyeli yüksek girişimcilerin, verimli ve sağlıklı bir iletişim tandans kurarak bir araya gelmelerini sağlayan bir köprü işlevi üstlenmesidir. Yatırımcılar, StartupFon havuzunda yer alan girişimlere yatırım yapmış olsun veya olmasınlar; destek olmak, geri bildirimde bulunmak, tavsiye vermek, iş ağı ile tanıştırarak veya mentörlük etmek gibi konularda tecrübelerini paylaşabilirler.

 • Girişim Başvurumu Nasıl Gerçekleştirmem Gerekiyor?

  Girişim hakkında istenilen tüm bilgilerin, “Lider Girişimci” tarafından “Girişim Başvuru” sayfasına girilmesi gerekmektedir. 


  Gerekli olan tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanızın ardından, yatırım değerlendirme ekibimiz başvurunuzu değerlendirecek ve girişiminizin StartupFon’a uygun olup olmadığını size bildirecektir. Girişiminizin onaylanması halinde tüm StartupFon süreciniz boyunca size destek olacak rehberlik hizmeti verilecektir.


  Sonrasında girişim ve hedef pazarınıza dair bildirdiğiniz tüm verileri derinlemesine inceleyecek ve olgusal ifadelerin adil ve açık olmasına yardımcı olacak bir “Yatırım Ortağı”na yönlendirileceksiniz. Bu süreçte sizden belirttiğiniz olgusal bildirimlere dair kanıtlar sunmanız istenecek. Bu nedenle girişim başvurunuzu tamamlamadan önce elinizde somut deliller olduğuna emin olmanız sizin adınıza yararlı olacaktır.

  StartupFon kendisine gönderilen girişim sunumlarını yeniden yazmaz. Yalnızca gerekli düzenleme ve güncellemeler konusunda girişimcilerini bilgilendirir.

 • Sermaye Bazlı kitlesel Fonlamanın Girişimcilere Sunduğu Faydalar Nelerdir?

  Bilindiği üzere yatırım; tohum, erken veya büyüme aşamasındaki tüm girişimlerin ortak ve temel ihtiyacıdır. Ancak yatırım bulma süreci girişimler için bazen yorucu ve sancılı hale gelebilmektedir.


  Sermaye bazlı kitlesel fonlama modelinde yatırım süreci online mecraya taşınır ve böylelikle çok sayıda yatırımcıya en hızlı ve kısa yoldan ulaşılır. İhtiyaç duyulan yatırıma ulaşma konusunda ciddi avantajlar sunan sermaye bazlı kitlesel fonlama, girişimlere erken aşamada müşteri portföyü oluşturma imkanı da sağlar. Ayrıca erken dönemde kitlelerle buluşan girişimler, yapıcı geri bildirimlerle beslenme ve etkin pazarlama yapma olanaklarına da sahip olurlar.

 • StartupFon’daki Girişimler Yatırımcılarla Nasıl Buluşturulur?

  StartupFon girişim havuzuna kabul edilen girişimler geniş yatırımcı ağına sunulur. StartupFon yatırımcı ağı sürekli gelişip büyüyen bir yapıdadır. Dolayısıyla girişimciler yatırım arama süreçlerinde dilemeleri halinde, StartupFon’un yatırımcı tabanının daha da genişlemesini ve yeni yatırımcıların katılmasını bekleyebilirler.


  StartupFon girişimcilerinin;  müşterilerini, takipçilerini, taraftarlarını, arkadaşlarını ve ailesini yatırım arayış süreçleri hakkında bilgilendirmelerini önerir. Kullanıcıların (insanların) bildikleri ve beğendikleri girişimcilerin işlettiği işletmelere yatırım yapılma oranı, bilinirliği düşük girişimlere göre daha yüksektir. Başarılı girişimler genellikle, kendi  mevcut ağlarını büyük bir yatırım payı alabilmek kullanırlar.


 • Girişim Değerlemesi Nasıl Yapılır?

  Yeni kurulan erken aşama ya da ticari geçmişi kısa olan girişimlerin değerlemesini yapmak yanıltıcı sonuçlar doğurabilir.


  Startupfon ekibi, kabaca bir sağlama ve mukayese yapmak adına, girişim değerlemesini benzer şirketlerle karşılaştırır. Abartılı veya orantısız değerlemeler ile karşılaşıldığı takdirde bu verisel farklılıklar girişimcilerle mülakat edilir.


  Şirket değerlemesi, başlangıç noktasından bugüne kadar başarılan kilometre taşları sayısı göz önüne alınarak yapılabilir. Eğer katma değeri artıran ekstra adımlar söz konusu ise değerleme daha yüksek tutulabilir. Bu noktada girişim değerlemelerinin yatırımcı görüşmelerinde bağlayıcılığı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Söz gelimi, yatırımcılar 5 milyon dolarlık değerleme yapılan bir girişimin, pazarda oldukça büyük söz sahibi olduğunu görmek isteyeceklerdir.

 • StartupFon Hangi Girişimleri Kabul Eder?

  Startupfon, kurulduğu günden bu yana başarılı bir yatırım ağı oluşturup birçok şirkete yatırım yaparak büyüme göstermiştir. Sektörde deneyimli ekibinin tecrübeleri ışığında başarı potansiyeli taşıyan girişimlerin hangi ana hatları ve temel kriterleri barındırması gerektiğine hakimdir.


  Startupfon girişim havuzuna, yalnızca geliştirdiği ürünün görece ve nesnel niteliğine, hedef pazarına, pazar dinamiklarine ve bunlara bağlı gelişen anlayış ve farkındalığa sahip girişimcilerin başarı potansiyeli yüksek görülen girişimler kabul edilmektedir. 

 • Yatırımcılar, Yatırım Bütçelerini Nasıl Ayarlamalıdır?

  Erken dönem ve büyüme odaklı girişimlere yatırım yapmak, içinde bulunulan döneme, pazar şartlarına, girişimin yapısına ve çevresel etmenlere bağlı olarak her zaman düşük, orta veya yüksek düzey risk barındırır. Yatırılan tüm paranın kaybedilmesi de bu olası risklerden biridir. StartupFon, olası kötü senaryolarda da kriz yönetimini üstlenerek yatırımcılarının  en az kayba uğramaları konusunda hassasiyet gösterse de, her zaman yaşam standartlarını değiştirmeyecek bütçe aralığında yatırım yapmalarını tavsiye eder.


  Her yatırımcının mali durumu farklıdır. Ancak iyi ve verimli bir yatırım portföyü oluşturmanın birincil kriteri çeşitliliktir. Aktif melek yatırımcıların, yatırım için ayırdıkları bütçenin tamamını tek bir girişime yatırmak yerine, birden fazla girişime bölmeleri daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

  Yatırım konusunda daha fazla fikir ve tavsiye almak isteyen yatırımcılar StartupFon ekibiyle iletişime geçebilirler.

 • Kitlesel Fonlama Nedir?

  Kitlesel fonlama, sermaye arttırımına ihtiyaç duyan girişim veya şirketlere profesyonel olarak “yatırımcı” sıfatı taşıyan veya taşımayan herkesin yatırım yapmasına olanak sağlayan bir online yatırım sistemidir.

  Bu yatırım modeli, girişimin yatırım ihtiyacını kitlelere açarak, çok sayıda kişiden düşük veya yüksek meblağ aralıklarında yatırım toplama imkanı sunar.


 • Girişim Neden Yatırıma İhtiyaç Duyar?

  Her iş, doğal gelişim sürecinde büyümeye, genişlemeye, ürünlerini sunmaya ve tüketicilere ulaşmaya devam edebilmek için yatırıma ihtiyaç duyar.


  Hızlandırma programları ve kuluçka merkezleri, işletmelerin minimum düzeyde uygulanabilir bir ürün (MVP) oluşturmasına, ekipman satın almalarına, takım geliştirmelerine ve etkili pazarlama stratejileri uygulamalarına yardımcı olur. Her işin farklı aşamalarda yatırımlara ihtiyacı olacak ve alacağı yatırımlar büyüme planını şekillendirecektir.