Oyun Teorisi: Oyun Geliştiricileri için Analitik bir Araç

Blog resmi

Oyun Teorisi: Oyun Geliştiricileri için Analitik bir Araç

Hayatınız boyunca en az bir kez video oyunu oynamışsınızdır. Bir oyunu diğerlerinden ayıran nedir? Güzel grafikleri veya nefes kesen harita tasarımı mı? Daha fazla içerik için can atmanızı sağlayan ilgi çekici bir olay örgüsü mü? Gelin, oyun teorisinin, yaratıcı dünyada nasıl başarıyla uygulanabileceğini keşfedelim.

Bir Valorant oyunu oynarken, bir sonraki turda güvenebileceğiniz bir şey olması için silahınızı saklamayı düşünebilirsiniz. Candy Crush fanatikleri arasında, zor seviyelerden kurtulmak için “powerups” biriktirmenizi söyleyecek pek çok kişi vardır. İnsan psikolojisi; bir oyunu, bir araya getirilmiş bir grup elementten, endüstri standardı bir oyuna dönüştürmede büyük bir rol oynar.

Oyun teorisi, insan beynini analiz etmeye ve oyun oynarken verdikleri karmaşık kararları basitleştirmeye vurgu yapar. Bu veriler, oyununuzu nasıl yapılandıracağınız ve eğlenceli hale getireceğiniz konusunda çok önemlidir. Oyun teorisi, felsefi bir kavram olan “Nash Dengesi” üzerinde durur.

Nash Dengesi: Paradoksal bir durum

Adını oyun endüstrisinin en tanınmış matematikçilerinden biri olan John Forbes Nash Jr.'dan almıştır. Nash Dengesi, işbirlikçi olmayan bir oyunda,hiç kimsenin sadece stratejisini değiştirerek kazanamayacağı bir senaryoyu tartışır.

Bu durum, bir suçun iki ortağının bir hapishane hücresinde sıkışıp kaldığı ve bu konuda iki seçeneğe sahip olduğu gerçek bir yaşam kurgusu olan "Prisoner’s Dilemma" tarafından mükemmel bir şekilde tanımlanmıştır. Mahkumların iki seçeneği vardır, itiraf etmek ve cezalarını azaltmak ya da sessiz kalmak ve ortaklarının onları ele vermeyeceğine güvenmek.

Diğerinin ne karar verdiğine bakılmaksızın, her mahkum diğerine ihanet ederek daha yüksek bir ödül alır. Akıl yürütme, her iki oyuncunun da en iyi yanıtlarını analiz etmeyi içerir:

Mahkum B ya işbirliği yapacak (sessiz kalacak) ya da suçunu itiraf edecektir. Mahkum B işbirliği yaparsa, Mahkum A da itiraf etmelidir çünkü serbest kalmak 2 yıl hapis yatmaktan daha iyidir. B mahkumu suçunu itiraf ederse, A mahkumu da itiraf etmelidir çünkü 2 yıl hapis yatmak 3 yıl yatmaktan daha iyidir.

Dolayısıyla, her iki durumda da A Mahkumu itiraf etmelidir çünkü B'nin stratejisi ne olursa olsun itiraf etmek A Mahkumunun en iyi yanıtıdır. Paralel akıl yürütme, Mahkum B'nin itiraf etmesi gerektiğini gösterecektir.

Sadakatsizlik her zaman, her iki taraf için de işbirliğinden daha iyi bir getiri sağlar, ancak ideal seçim hem A hem de B'nin işbirliği yapmasıdır, böylece ‘Nash Dengesi’ sağlanmış olur.

Peki oyun teorisini bu kadar sık kullanıyor muyuz?

Taş-kağıt-makas oyununu mutlaka duymuş ya da görmüşsünüzdür. Oyun oynayan iki kişiden birinin neden diğerlerinden daha fazla kazandığını hiç merak ettiniz mi? ‘Nash Dengesi’, bu 20. yüzyıl el oyununda ayrık bir şekilde devreye girer. Teoriye göre, "eşit" bir oyun olması için bir kişinin her seçeneği tam olarak üçte bir oranında seçmesi gerekir. Eğer iki oyuncudan biri, bir seçeneği diğerlerinden daha fazla seçerse, diğer oyuncu bu eğilimi istismar etme eğilimindedir. 

Bu kavram oyunlarda ve gerçek hayatta o kadar yaygındır ki, bilinçaltımızda mahkûmun ikilemiyle karşı karşıya kalırız. Kaynak yönetimi, banka batışları ve döviz krizlerini içeren "koordinasyon oyunu" ve daha birçok teori ‘Nash Dengesi’ etrafında dönmektedir.

"The Walking Dead", karar vermeyi içeren, nişan alma mekanizması ve beceri gibi şeylerden ziyade doğru seçimlere odaklanan iyi bilinen bir kıyamet sonrası senaryo oyunudur. Oyun "yaşayan ölüler" arasında hayatta kalma etrafında dönüyor ve verdiğiniz kararların hem getirileri hem de ödülleri var, bu da oyunu en başından itibaren ilginç kılıyor ve tekrar değerini uzun bir şekilde artırıyor.

Dezavantajları ortaya koymak

‘Nash Dengesi’nin aşırı kullanımı da birçok oyun geliştiricisinin karşılaştığı bir sorundur. Nash Dengesi, işbirliğine dayalı olmayan bir oyunda her iki oyuncunun da kararlarına dayanan bir kavramdır. Her ne kadar en etkili yol her iki oyuncunun da en çok kazanacağı bir noktada uzlaşmak olsa da, insan beyni aldatıcıdır ve herkes aynı şekilde düşünmez. 

Mahkumun ikilemi senaryosunda mahkum olduğunuzu varsayalım. Ne yapardınız? Gerçekten işbirliği yapar ve sessiz mi kalırdınız yoksa polise itirafta bulunur ve bedavaya mı kaçardınız?

Baskın strateji, işbirliğine dayalı olmayan bir oyunda bir kişinin, diğer kişinin zarar görüp görmediğine bakmaksızın kişisel kazancını düşündüğü bir kavramdır. Mahkum A veya Mahkum B'nin hapis cezasına çarptırılmadığı durumlar baskın strateji örnekleridir ve Nash'in oyunlardaki dengesinin dezavantajını gösterir, çünkü kaybeden taraf için oyunu oynamak sinir bozucu olabilir. 

Oyun teorisi, sadece strateji oyunlarındaki oyuncular arasındaki etkileşimleri anlamakla kalmayıp, aynı zamanda oyun geliştiricileri için de önemli bir kaynak haline gelmiştir. Bu teorik çerçeve, geliştiricilere oyun tasarımı, dengeleme, kullanıcı etkileşimi ve rekabet avantajı sağlamak gibi bir dizi önemli konuda değerli içgörüler sunmaktadır.

Bu derinlemesine analitik yaklaşım, birçok alanda uygulanabilirlik bulmuş, sosyal, ekonomik ve bilimsel alanlarda birçok sorunun çözümünde önemli bir araç haline gelmiştir. Günümüzde, oyun teorisi sadece bir matematiksel kuram değil, aynı zamanda hayatın çeşitli yönlerindeki etkileşimleri anlamamıza rehberlik eden bir düşünce çerçevesidir. Yeni öğrendiğiniz bu aracı bir sonraki parlak fikrinizde kullanacak mısınız?

 

Diğer blog yazılarımız
Girişiminizin Başarısını Sağlayan 3 Faktör
Türkiye'de Oyun Sektörü: Dün, Bugün ve Yarın
Girişimin Hukuki Aşamaları
Girişim Yatırımcılığı Sözlüğü
Fintech Girişimleri: Finansın Dijital Dönüşümü
Girişimcilik 101: VC Finansmanı ve Sonrası
 Girişimcilik 101 
Venture Capital 101: Risk Sermayesi
Globalde Co-Investment
Co-Investment 101: Ortak Yatırım Rehberi
Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi
Startupfon'un 2022 Yılı Nasıl Geçti