VC'lerin Erken Dönem Teknoloji Girişimlerinde Görmek İstedikleri 5 Özellik
Bir Melek Yatırımcıya Nasıl Yaklaşmalısınız?
Teknoloji Startupları Büyük Firmalarla Nasıl İş Birliği Kurarlar?‌
Paranın Değil Uzmanlığın Peşinde Koşun!
Türkiye'de Kadın Girişimci Olmak
Kitlesel Fonlama Modelleri 4 - Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama

Paranın Değil Uzmanlığın Peşinde Koşun!

Melek yatırımcıların gelecek vaad eden startupları önemli bir yatırım fırsatı olarak gördüğünü belirten Startupfon’un kurucusu Gülsüm Çıracı’dan genç girişimcilerin izlemeleri gereken yol hakkında tavsiyeler aldık.

- Genç girişimcilerin yatırımcılarla olan görüşme sürecinde dikkat etmeleri gereken noktalar sizce neler?

Girişimcilerin kaynak ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları ilk adres melek yatırımcılar. Ancak bu noktada tek bir fırsatları olduğunu unutmayıp dikkatli adım atmalılar. Girişimcilerin çoğu iş modellerini yeteri kadar anlatmadan para konusuna geçiyorlar. Bu oldukça kritik bir hata. Halbuki ilk etapta yatırımcının iş modelini sevmesi için tavsiye ve görüşlerini dikkate almalılar. Yatırımcının parasından çok uzmanlığının ve becerilerinin peşinden koşarsanız ona saygınızı göstermiş olursunuz.

- Karşılıklı güven ve birbirini tanımanın öneminden söz ediyorsunuz yani?

Elbette. Yatırımcının sorularına hazırlıksız olmak da girişimciye olan güveni zedeleyen bir unsur. Özellikle içinde bulundukları pazar, rekabet koşulları ve giriş bariyerleri gibi bilgilere haiz olmaları şart. Girişimin gelecekteki potansiyelini gerçekleştirebilmesi için şu anda yatırımcıların sağlayacağı kaynaklara ihtiyacı var. Bu nedenle an itibarıyla yarattıkları somut göstergelerle dayalı bir değerlendirme yapmaları gerekir. Ayrıca yapılan işin başka insanlar tarafından düşünülememiş olduğunu yatırımcılara hissettirmek de oldukça önemli.

- Sizce nasıl bir tutum izlemek daha verimli olur? 

İşinizi ve becerilerinizi gösterirken kendinize güvenin, ama burnu havada biri olarak da gözükmeyin. Çoğu yatırımcı ilk toplantıda yatırım yapmaz. Teşekkür etmek için ve gelişim sürecini göstermek için e-posta atarak işin peşini bırakmayın. Nasıl geliştiğinizi devamlı olarak gösterdikçe, onlar yatırım yapmaya daha hevesli olurlar. Eğer yatırımcı, yatırım yapmamayı tercih ediyorsa savunmaya geçmeden samimi olmaya devam edin. Çünkü o yatırımcıyla nerede karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Böyle durumlarda öfkeye kapılmadan sağduyuyu korumak önemlidir. Melek yatırımcılar startup yatırımlarında duygusal kararlar verebilirler. Yatırımcıların işinize ve size aşık olmasını sağlamaya çalışın. Bu nedenle toplantılarda ve sunumda enerjinizi, tutkunuzu konuşturun.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Türkiye'de Kadın Girişimci Olmak

Devamını Oku

Kitlesel Fonlama Modelleri 4 - Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku