Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Startuplar Neden Başarısız Olur-1: Girişimleri Başarısızlığa Sürükleyen 5 Sebep

Son yıllardaki gelişen girişim sektörüyle birlikte, ufuk açıcı fikirler azimli ve heyecanlı gençlerle birlikte yeni startuplar olarak iş dünyasına girmeye devam ediyor. Özellikle kurumsal dünyaya sıcak bakmayan özgüveni yüksek gençler kendi işlerinin patronu olmayı erken yaşlarda istiyor. Ancak yeni kurulan girişimlerin yaklaşık yüzde 90’ı birtakım sebeplerden 5 yılı geçmeden batıyor. Bu yazımızda CB INSIGHT şirketinin yayımlamış olduğu rapordaki girişimlerin başarısız olmasındaki 20 sebepten ilk 5’ini sizler için derledik.

1) Pazar İhtiyacına Uygun Olmayan Bir Ürün Ortaya Çıkarma

Yeni girişimleri başarısızlığa sürükleyen temel etken pazar ihtiyacına bakılmaksızın geliştirilen fikirlerim ve ürünlerin ticari dünyada kendine yer bulamamasında kaynaklanır. Girişimciler belki daha önce başarılmayan veya düşünülmeyen bir duruma çözüm sunmuş olsalar dahi, girişimin müşteri bulabilmesi geliştirilen ürünün pazarının oluşabilmesi ile doğrudan alakalıdır. Ürün/ Pazar uyumunu yakalayamayan girişimler bu sebeple beklentilerini karşılayamaz ve batmak mecburiyetinde kalırlar. Bu sebeple bir startup’ın dikkat etmesi gereken hususların başında müşteri ihtiyacı, pazar uyumu ve pazarlanabilecek ürün sunumu gelmektedir.

 

2)Nakit Paranın Yetersiz Olması/Bitmesi

Bir şirket için olmasa olmaz şey nakit para döngüsüdür. Taze kurulmuş girişimlerin ürünlerini müşteriye sunmadan önce aldığı yatırımlar dışında herhangi bir geliri yoktur. Bu sebeple finansal düzeyde girişimin elindeki mevcut parayı doğru değerlendirmesi gerekir. Ayrıca ürün müşteriye sunulduktan sonra, ne kadar zaman içinde maddi dönüt alınacağı da önemlidir. Örneğin aylık üyelik bazında ilerleyen ve ilk 3 ayın ücretsiz olduğu bir üyelik modelinde 4. Ayın sonuna kadar girişimciye, müşteriden herhnagi bir nakit akışı gelmeyecektir. Bu sebeple 4 ay “cebinden yiyebilecek” seviyede olmayan bir girişimin üyelik modelini yeniden planlaması gerekebilir.

3)Takım Arkadaşlarını Yanlış Seçmek

Bir venture capital olarak girişimleri değerlendirdiğimiz aşamada takımın etkisinin en az fikir kadar etkin olduğunu söyleyebiliriz. Girişim fikriniz ne kadar iyi olursa olsun onu hayata geçirebilecek yetkinlikte ve uyumda takım arkadaşlarınız yoksa girişiminiz olumsuz bir senoryoya mahkum olur. Bu sebeple takım arkadaşlarınızı seçerken teknik olarak yeterli, iletişim gücü yüksek, sorumluluk sahibi, kriz anlarında olgun davranabilen ve realist olan kişileri seçebilirseniz fikrinizi daha da geliştirip iş dünyasına kolaylıkla uyarlayabilirsiniz.

4)Rekabetle Mücadele Edememe

Eğer yeni bir girişimci iseniz pazarın ne kadar korkunç olduğunu ve büyük firmaların küçük işletmeleri nasıl sistemden egale ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken temel nokta benzersiz bir ürün ortaya koyup daha önce yapılmayanı yapıp iş dünyasına yeni bir bakış açısı kazandırabilmekten geçer. Unutmayın ki kolayca taklit edilemeyecek bir sistem oluşturabilirseniz rakipleriniz birer müşteriye dönüşür.

 

5)Ücretlendirme ve Maliyet Problemi

Girişimler ürünlerini piyasaya sürme öncesinde atlattıkları bin bir sıkıntının ardından çözmeleri gereken bir konu daha kalmıştır. Ürünün ücreti ne kadar olmalı? Özellikle daha önce yapılmamış bir ürün geliştiren startuplarda ürünün ücretini kıyaslayabileceğiniz benzer ürünler olmadığı için girişimciler bu kararı verirken çok zorlanır. Bu noktada çok düşük fiyat vermemenin yanı sıra çok yüksek ücret beklentileri ile müşteri kaybına uğramak da istenmeyen bir durumdur. Girişimler bu kararı vermeden önce belirli anketler ve ya müşteri ön-deneyimi aracılığı ile müşteri odaklı bir ürün ücreti belirlemelidir.

 

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Yatırımcı Sunumu Hakkında Bilmen Gerekenler

Devamını Oku

İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?

Devamını Oku