Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

BİR VENTURE CAPITALIST’İN OKUMASI GEREKEN 5 KİTAP

Girişim yatırımcılığı son yıllarda çoğu yatırımcı kişi ve kurumun tercih ettiği bir yöntem olmuştur. Girişimlerin gerek yüksek kazanç oranı gerekse geleceğe yön veren fikirlerde bulunma arzusu yatırımcıları birer venture capitalist olma yoluna ilerletmiştir. Bu blogumuzda özellikle yeni dönem yatırımcıların ve venture capitalistlerin (risk sermayedarı) okuması gereken 5 kitabı inceledik.

The Business of Venture Capital (Mahendra Ramsinghani)

Uzun yıllar venture capitalist(risk sermayedarı) olarak çalışmış olan Mahnedra Ramsinghani, tam adı “The Business of Venture Capital: Insights from Leading Practitioners on the Art of Raising a Fund, Deal Structuring, Value Creation, and Exit Strategies” olan kitabında, isminden de kolayca anlaşılabileceği üzere Venture Capitalist’lerin temel olarak öğrenmesi gereken bilgi birikimini basit bir dille okuyucularına aktarıyor. Girişim yatırımcıları için yatırım ekosistemini geniş bir yelpazede inceleyen Mahendra; fon toplama, yatırım yapılandırma, due diligence süreci ve çıkış stratejileri temel konuları ve karmaşık olabilecek jargonları sadeleştirerek okurlara sunuyor. Girişim Yatırımcılığı 101 dersi niteliğinde olan bu kitabı, yatırım ekosistemini geniş bir perspektifden incelemek isteyen tüm yatırımcılara tavsiye ederiz

Venture Deals (Brad Feld & Jason Mendelson)

The Business of Venture Capital’in aksine biraz daha detaylı bilgiler bulabilceğiniz Venture Deals kitabı, 20 yılı aşkın venture capital deneyimi olan Brad Feld ve Jason Mendelson tarafından yazılmıştır. Özellikle girişimciyle yatırımcının işbirlikçi ilişkisinin nasıl olması gerektiğine dair kaliteli içerikler bulabilceğiniz Venture Deals kitabında, term sheet gibi girişim-yatırım ekosisteminde sıklıkla yanlış anlaşılan konular derinlikle incelenmiş, zor konuların üzerindeki sisli bulutlar başarıyla dağıtılmıştır. Kitabın en beğenilen özelliği  gerçek hayattan yaşanmış örneklerle desteklenen yaratıcı içeriğidir.

Mastering the VC Game (Jeff Bussgang)

Harvard Business School, Entrepreneurial Management Unit’te kıdemli eğitmen olan Jeff Bussgang, aynı zamanda bir vc şirketinin yatırımcı ortağıdır. Jeff kendi girişimcilik hikayesini samimi br dille anlatırken, bu süreç zarfında karşılaştığı ekosistemin önde gelen yatırımcı ve girişimcilerin ilginç deneyimlerine hikaye boyunca yer veriyor. Venture Capital oyunun hem yatırımcı hem de girişimci tarafında oynayan Jeff, Venture Capital dünyasına genel bir bakış açısı sunduğu otobiyografi tadında “Mastering the VC Game” kitabı okuması diğer kitaplara göre daha kolay ve keyifli bir kitaptır. Kitabı boyunca yer yer Twitter’dan tanıdığımız Jack Dorsey ve LinkedIn’den tanıdığımız Reid Hoffman gibi girişim ve yatırım dünyasının değerli isimlerine yer verir. Başarılı bir pitch’in nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz Mastering the VC Game, hem girişimcinin hem de yatırımcının bakış açısını okurlara başarılı bir şekilde sunabilen, sektörün başta gelen kitaplarından biridir.

The Entrepreneurial Bible to Venture Capital (Andrew Romans)

Bir diğer önerdiğimiz kitap olan The Entrepreneurial Bible to Venture Capital, Andrew Romans’ın yılların deneyimini ve bilgi birikimini yansıttığı sade,açık ve anlaşılır bir kitap olma özelliği ile akarşımıza çıkar. VC ekosistemini incelerken süreci adeta Bigbang’den alan Andrew Romans, neden VC firmalarına ihtiyaç duyuldu ve fonksiyonları nedir tarzı temel sorularla birlikte, bu işe yeni başlayan VC’ler için Crowdfunding gibi anlaşılması bir nebze daha zor olan terminolojik ifadeleri uzun yılların verdiği deneyimi unutup okurun seviyesinde basit bir dille anlatır. Gerçek hayattan girişim/yatırım örnekleriyle beslenilen kitapta, başarılı bir exit’in nasıl olması gerektiğinin anlatıldığı bölüm, yatırımcıların aklındaki soru işaretlerinin büyük bir kısmına cevap verebilmektedir.

 

START UP Yatırımcısının El Kitabı (Kıvılcım Çaylı)

Sıradaki önerimiz Türkiye’deki sınırlı sayıda bulunan Venture Capital ve melek yatırımcılık ile ilgili kitaplardan bir tanesi. Yazar Kıvılcım Çaylı’nın Türkiye’deki ilk melek yatırımcılardan olması, girişim ve yatırım ekosisteminin Türkiye’deki yansımasını değerlendirme açısından daha etkili olmuştur. Kitap girişim yatırımını, yatırımcı adayları için temel düzeyde inceleyip, bir yatırımcının yol haritası olma niteliğini taşıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere özellike bir Türk yatırımcının başucu kitabı olması ve girişimleri ve yatırımları Türkiyedeki kanunlar özelinde de değerlendirmesi, kitabı önceki tavsiyelerimizden ayıran temel etkendir. Girişim değerlendirme metriklerinden yatırım sonrası exit senaryosuna kadar her aşamayı ve bu aşamaların getirdiği termonolojileri hem ingilizcesini hem de türkçesini vererek açıklaması yatırımcı adayları ve mevcut halde yatırımcı olan kişiler için öğretici bir kaynak niteliği taşır.

Eğer siz de bir Venture Capitalist Olma Yolunda ilerliyorsanız VC Olma Rehberi isimli blogumuzu okuyabilir ve sitemize üye olup bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kitlesel Fonlama Modelleri 2 - Bağış Bazlı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku

Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?

Devamını Oku