Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Venture Capitalist (VC) Olma Rehberi

Girişimler kuruluş ve büyüme aşamalarında çoğu zaman maddi darlık içerisindedir.  Bu sebeple  bir yatırımcı arama yoluna girerler. Yakın zamandaki exit hikayeleri ile birlikte yatırımcıların girişimlere yatırım yapma isteği  giderek artan bir ivmeyle büyümektedir. Yatırımcıların Venture Capitalist(risk sermayedarı) olmayı daha çok tercih etmesiyle birlikte akıllara nasıl daha iyi bir Risk Sermayedarı olunacağı sorusu gelmektedir. Bu soruya gelmeden önce risk sermayedarı kavramının daha detaylı tanımlamak daha doğru olacaktır.

 

Venture Capitalist(VC)-Risk Sermayedarı nedir?

Bir risk sermayedarı (VC), genç bir şirketi veya bir Startup’ı genişleme sürecinde destekleyen veya başlangıçta gereken sermayeyi sağlayan bir yatırımcıdır. Bir risk sermayedarı, bu tür şirketlere yatırım yapmaya isteklidir, çünkü şirket başarılı olursa (ROI-return of investment) önemli derecede kazanç sağlayabilir.

Yapılan araştırmalar daha önce bir girişim ekosisteminde bulunan yatırımcıların diğer yatırımcılara oranla daha başarılı olduğu gösterse de TechCrunch’un rastgele örnekler üzerinden yaptığı araştırmada, startuplara yatırım yapan kişiler arasında sadece yüzde 27'sinin daha önce girişim ekosisteminde deneyimi olan yatırımcılar olduğu gözlenmiştir.. 

Bir Venture Capital şirketi olarak bu zamana kadar karşılaştığımız başarılı yatırımcıların ortak özelliklerini sizler için sıraladık.

1) Merak

Özellikle bir Venture Capitalist için olmazsa olmaz şey teknolojiye ve yeniye olan merak duygusudur. Meraklı yatırımcı sürekli olarak teknoloji ve bilimdeki yeni gelişmeleri takip eder, yeni trendlere hakim olmaya çalışır. Dijital dönüşüme ne kadar hakim olursanız ve bilgi bankanızı ne kadar genişletirseniz yeni fikirlere o kadar açık olabilirsiniz ve başka yatırımcıların göremediği potansiyeli siz görebilirsiniz.

2) Dinamik Düşünme

Günümüzdeki unicorn şirketlerin çoğu, ilk çıktığı zamanlar bulundukları pazar dolayısıyla müşterisi olmayan şirketlerdi. Bir Venture Capitalist,  bir fikri duyduğu zaman bir adım değil on adım sonrasını düşünüp, şirketin potansiyelini gerçekçi bir şekilde değerlendirip şirketin aşması gereken aşamaları ve başarabileceklerini  öngörebilmelidir.

3) Network Yeteneği

Yatırımcılar, gerek iş dünyasında gerek girişim ekosisteminde var olan iş ve müşteri bağlantılarını, karar verme aşamasında olduğu girişimi değerlendirirken kullanabilir. Her alanda profesyonel birini tanımak karar verme aşamasında size yardımcı olacaktır. Bunun haricinde daha önce benzerini duyduğunuz batmış bir girişim, başka bir girişimi değerlendirirken size kaynak olabilir. Ayrıca yatırım yapmaya karar verdiğiniz girişimleri Network aracılığıyla yeni müşterilerle tanıştırabilir, organizasyonel işlerde belli aracılarla iş ve maddi yükü, yatırım yaptığınız girişim için azaltabilirsiniz. Güçlü bir çevreye sahip olmak hem yatırım sürecinde hem de sonrasında elinizi kolaylaştıracaktır.

4) Doğru Risk Yönetimi

Eğer bir yatırımcı iseniz en çok duyduğunuz kelimelerden biri şüphesiz risktir. İyi bir Venture Capitalist risk alma konusunda akılcıl davranabilendir. Burada önemli olan nokta risk/getiri dengesidir. Bir girişim çok riskli olmasına rağmen yatırım yapılabilir, tabi bu riske değecek potansiyel bir getiri sunuyorsa. Bir girişimde riskin alınmaya değer olması o işe uygun mali ve sosyal hesapların yapılmasıyla bulunabilir bu sebeple risk öncesi detaylı pazar araştırması ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Hesaplanmış riskler hem kazanç hem de kayıp ihtimalinde sizi alternatif planlar yapabilme şansını sunar.

5) Açık Fikirlilik

Girişim sermayedarları başlangıçta kötü ya da saçma görünen girişimlere karşı önyargılarını kırmalıdır. Bazı girişimler alışılmışın dışında görünen hamleleriyle yeni pazarlar yaratır, ticari dünya için yeni bakış açıları kazandırır. Tabiki fikirlerin mantıksal nedenlerle gerekçelendirilmesi önemlidir ancak o nedenlere bakarken olabildiğince açık görüşlü bir şekilde bakmak kaliteli bir girişim sermayedarından beklenen temel şeydir.

6) Tutku-İstek

Bir Venture Capitalist gerektiğinde şirkete yatırım yapıp çekilen kişi değil sürece ortak olan kişi olmalıdır. Süreç takibini yapıp yeni girişimlere doğru anlarda doğru tavsiyelerde müdahale etmeli, yol göstermelidir.

7) İnanç

Her zaman yatırım yaptığınız fikrin ne kadar saçma olacağını söyleyecek insanlar olacaktır. Hayal kurmaktan uzak, konfor alanlarında sıkışıp kalmış kişilerin sizi anlamaması gayet doğaldır. Tabi bu noktada confirmation bias etkisine kapılmadan karşıt görüşleri mantık süzgecinde geçirip değerlendirmek önemlidir. Sonrasında ise yapılması gereken yatırım yaptığınız ekibe inanıp destek olmaktır. 

8) Dayanıklılık

Yeni fikirler duymak başta çok zevkli gelse de günde 10 defa, başarısız olmasını öngördüğünüz fikirler duyduğunuz zamanlar olacaktır. Böyle durumlarda umudunuzu kaybedip potansiyeli yüksek girişimlere olan yaklaşımınızın negatife dönmemesi gerekir. Girişim yatırımcılığı emek ve zaman isteyen bir süreçtir, bu süre zarfında mental olarak yatırımcının kendini koruması önemlidir.

9) Vizyon

Kaliteli bir yatırımcı dinlediği fikirle ilgili vizyona sahip olmalıdır. Bundan 10 yıl sonra o Startup’ın neler başarabileceğini, marka değerini ne kadar yükseltebileceğini ve global ölçekte hangi konumda olabileceğini anlayabilmesi için vizyoner biri olması gerekir. Bunun tek yolu da dünyadaki gelişmeleri sıkı takip eden, hayal kuran ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmaktır.

10) Ticari Zeka

İş dünyasında erken olmak ile yanlış olmak aynı şeydir. Bu sebeple risk sermayedarı bir girişimin altyapısı için müşterinin uygun olup olmadığını kavraması doğrudan ticari zekayla alakalıdır. İyi fikir yanlış zamanda uygulandığında kayıp demektir.

“Derdiniz piyasanın ne yapacağı değil piyasanın yapacaklarına karşı sizin ne yapacağınız olsun.” 
– Michael Carr

Yukarıda bahsedildiği üzere, venture capitalist olmak belirli sorumlulukları ve karakteristik özellikleri gerektirmektedir. Biz bir Venture Capital şirketi olarak, yatırımcılarımızı girişimlere yatırım yapma süreci boyunca destekliyoruz. Eğer siz de girişimleri desteklemek isteyen bir yatırımcıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Devamını Oku

7 Adımda Kusursuz Girişim Videosu Hazırlamak

Devamını Oku