Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Yatırımcı Sunumu Hakkında Bilmen Gerekenler

Bir girişimci olarak girişimini başkalarına anlatmak her zaman kolay olmayabilir. Aklındakileri yatırımcılara anlatırken vizyonunu karşı tarafa doğru aktarmak yatırımcı bulma sürecindeki en önemli faktörlerden biridir.

Sunumunun kısa ve öz olması çok önemli. Fakat bu kısa sürede her yatırımcının soracağı soruları da cevapladığından emin olmalısın.

Sana yardım etmek için cevaplanması gereken en önemli soruları hazırladık ve bu süreçte sana yol göstermek istedik.

1. Ne Yapıyorsun? 

Önce kısaca girişimini tanıt; girişimin adı ne, ne yapıyor. Örnek vermek gerekirse " Biz Broxy olarak iş dünyasında benzer işlerde çalışan insanların tanışmasını sağlayan bir sosyal ağ platformuyuz."

Bu noktada işlerin çok detayına inmeye çalışmana gerek yok, ne kadar az ve öz o kadar iyi. Senden tüm beklentimiz seni tanımak, başlangıçta iş modelinde veya ne kadar çığır açıcı bir fikir olduğundan bahsetmen gerekmiyor, onlar sonraki aşamaların konusu.

2. Sorun Ne? Nasıl Çözüyorsun? 

Girişimin hangi sorundan yola çıktı, bu sorunun büyüklüğü ne? Girişimin bu sorunu nasıl çözüyor? Burada sorunun gerçekliğini doğru analiz edebilmen önemli. Özeleştiri yaparak sorun yaşayanlar için ne ifade ettiğini bulabilirsin. Çözümün bir ağrı kesici mi yoksa vitamin mi? Bunun cevabını net olarak bilirsen yatırımcıların eleştiri veya sorularına daha net cevap verebilirsin. 

3. İçinde Olduğun Pazarın Büyüklüğü Ne?

Hitap ettiğin pazarın büyüklüğünü anlaman gelecekte ne kadar büyüyebileceğini tahmin edebilmen için çok önemlidir. Burada iki farklı senaryo söz konusu olabilir; hali hazırda büyüklüğü ve büyüme hızı belli olan, oturmuş bir alana giriş yapıyorsan pazarın büyüklüğünü tahmin etmek çok kolaydır. Kolayca araştırabilir ve bu metrikleri yaklaşık olarak öğrenebilirsin.

Fakat bazen yenilikçi fikirler daha önce var olmayan veya yeni oluşmaya başlayan pazarları hedeflerler, bu pazarların büyüklüğünü ve büyüme hızını tahmin etmek zorlaşabilir. Bu noktada bazı tahminlerde bulunman gerekir, ama merak etme yine de kendi tahminlerinle bir model kurabilirsin. Tahminlerini yaparken gerçeklikten çok uzaklaşmamaya dikkat etmeyi unutma.

Pazar büyüklüğünü ve senin bu pazarın ne kadarını alabileceğini kurgularken genelde kullanılan iki farklı metodu vardır. Birincisinde yukarıdan aşağıya giderek modelleyebilirsin. Örnek vermek gerekirse, "İstanbul'da 15-25 yaş arasındaki erkek nüfusu 2,5 milyon, bunların P’sinin akıllı telefonu var, bunların %X'i benim potansiyel müşterim ve %Y'sini gerçekçi olarak kazanabilirim." İkinci yöntemde ise aşağıdan yukarıya gitmeyi deneyebilirsin. Eğer piyasada seninkine yakın bir ürün veya benzer pazarlara hitap eden ürünler varsa onların ne kadar satış yaptığını ve pazar büyüklüğünü öğrenirsen senin bu pazarın yüzde kaçını kazanabileceğini tahmin edebilirsin.

4. Ne Durumdasın?

Bugüne kadar neler yaptın, girişimin hangi aşamada, şu anki olduğun noktaya gelmek ne kadar zamanını aldı? Bunun gibi soruları cevaplaman gereken yer işte tam burası.

Burada ne kadar sürede neler başardığını duymak istiyoruz aslında. Ürünün hangi aşamada olduğunu, ne kadar müşteriye ulaştığını yani bize ne kadar ilerlediğini anlatman gerekiyor.

5. Rakiplerin Kim?

Bu pazarda başka kimler var? Hangileriyle rekabet ediyorsun? Rakiplerinin pazar payları ne? Bu ve bunun gibi soruları kısaca cevaplaman sonraki aşamada seni farklı kılan özelliklerini daha kolay anlatmanı sağlar.

6. Seni Farklı Kılan Ne?

Bu noktada hangi problemi çözdüğünden ziyade diğerlerinden farklı olarak ne yaptığını görmek istiyoruz. Seni farklı ve özel kılan noktalardan bahsetmen çok önemli. Gerçek bir problemi farklı bir şekilde çözdüğünü görmek istiyoruz.

Bu konuda kendini geliştirmenin en iyi yolu müşterilerinden geri bildirim almaktır. Müşterilerini dinle ve onların ihtiyaçlarını anlamaya çalış, geri bildirime açık ol ve onların ihtiyaçları üzerinden ilerlemeye devam et.

7. İş Modelin Ne?

Burada merak ettiğimiz nasıl bir iş modeli oluşturacağın ve girişiminin nasıl para kazanacağı. Birçok girişim ilk başladığında sadece bir sorunu çözüyor olup gelir üretecek bir model kurgulayamamış olabilir. Bu konuda endişelenmene gerek yok, birçok girişim zamanla gelir modellerini oturtur ve bazen yolda değişikliklere giderler, bunlar çok normal. Yine de ilgi çekici bir gelir modeli sunabilirsen bu yatırımcıların hoşuna gidecektir.

8. Takımında Kimler Var?

Yatırımcılar bir girişime yatırım yaparken sadece girişime değil aynı zamanda kurucu ekibe yatırım yaparlar. Güçlü bir ekibin olması yatırımcıları etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Tecrübeli bir yatırımcı, diğer her şey mükemmel olsa bile güvenmediği bir ekibe yatırım yapmaktan çekinebilir. Kurucu ekibin arasındaki sinerji ve ne kadar süredir birlikte çalıştıkları yatırımcılar için çok önemlidir. Ayrıca ekibin hissedarlık yapısından bahset, bununla birlikte kurucu ekibin tecrübelerinden, ilgi alanlarından ve eğitiminden de bahsetmeyi unutma. 

9. Neye İhtiyacın Var?

İhtiyacın olan yatırım miktarı ve yatırımcılardan beklentilerinle ilgili açık ol. Sana yardım etmek için buradayız, bize ihtiyaçlarını ne kadar açık bir şekilde anlatırsan sana o kadar yardımcı olabiliriz. Şirketine biçtiğin değer ve aradığın yatırımın büyüklüğünü de burada aktarabilirsin.

Önemli Noktalar

Fikrini olabildiğince anlaşılabilir ve yalın bir şekilde anlat, her ne kadar sofistike kelimeler ve karmaşık kullanımlar sunumu kâğıt üzerinde havalı gösterse de fikrinin üzerine gölge düşürmesine izin verme. 

Unutma bu senin fikrin ve karşındaki yatırımcılar bunu ilk defa duyuyor, ilk anlatımda olabildiğince berrak bir şekilde anlatmalısın ki karşındaki yatırımcılar girişimini senin gözlerinden görebilsin.

Bunu test etmek için girişimini hiç bilmeyen bir arkadaşına sunmayı deneyebilirsin. Ona sunum bitiminde girişiminle ilgili sorular sorarak sunumdan fikrini ne kadar anladığını ve istediğin etkiyi yaratıp yaratmadığını anlayabilirsin.

İyi şanslar :)

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kitlesel Fonlamaya Giriş

Devamını Oku

Teknoloji Startupları Büyük Firmalarla Nasıl İş Birliği Kurarlar?‌

Devamını Oku