Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

VC'lerin Erken Dönem Teknoloji Girişimlerinde Görmek İstedikleri 5 Özellik

İş dünyasındaki serüvenine "Merhaba" diyen girişimlerin aldığı "Tohum Yatırım" ile, sonraki aşamada alınacak olan esas yatırım arasında her bakımdan farklılıklar vardır. Yeni girişimlerin tohum yatırım alabilmesi için yalnızca gelecek vaat etmeleri ya da çevrelerindeki insanları işlerine inandırmaları yeterli olurken, gerçek yatırıma ulaşabilmeleri için bulundukları pazarda belirli oranda rüştlerini ispatlamaları gerekir. Başarılı girişimciyi tarif eden genel geçer tanımlar bulunmazken, genellikle sağlam bir kariyer ve özgeçmişe sahip olan kişilerin startup dünyasında başarılı olduklarına dair genel bir görü var. Biz olaya yatırımcıların gözünden bakmak ve yatırımcıların girişimcilerde görmek istedikleri 5 temel özellikten bahsetmek istedik...

1- İş bitiricilik:

Erken aşama şirketlerin her zaman çok işleri ve az zamanları vardır. İyi girişimciler, işleri gürültü çıkarmadan başarıyla yönettikleri gibi, en yüksek etkiyi getirecek işleri bulup kendilerini doğru şeyler yapmaya endeksleyen yöneticilerdir. Bu kolektivite, iş dünyasına yeni giriş yapan startuplar için elzem olduğu kadar; aylarca sürecek mesafelerin birkaç haftada kat edilmesini de sağlar.

2- Vizyon:

Büyük şirketleri büyük vizyonları ve bu vizyonu açıkça ifade edebilen büyük girişimcileri vardır. Bu, hem yatırım alma yolunda şirketin elini güçlendiren bir koz, hem de müşteri ve çalışanlarla kurulan bağları güçlendiren bir özelliktir. Ayrıca aktif müşterilerin henüz olgunlaşmamış bir ürün veya servise dair olumlu görüşleri, şirkete ve çalışanlara olan inançları, yeni müşteriler kazanmak ve bir kültür oluşturmak adına kritik önem taşır.

3- Esneklik:

Girişimciler vizyon sahibi oldukları kadar, geri bildirime açık bir yapıya da sahip olmalıdırlar. İyi bir girişimci müşterisinin sorununu en az müşterisi kadar anlayabilen kişidir. Büyük girişimci ise, ürünlerini önceden test eden, negatif geri bildirimleri dahi gelişim için fırsat gören kişilere denir. Bir şirketin kurulduğu anda sunduğu ilk ürünün nihai vizyonuyla örtüşmesi, oldukça ender karşılaşılan bir tablodur. Bu sebeple geri bildirim adeta kaçınılmazdır. İş dünyasındaki örneklere bakıldığında, geri bildirime açık olan kuruluşların, aldıkları geri bildirim oranında ölçeklenerek büyüdükleri ve kurucuların da şirketlerle birlikte büyüyerek olgunlaştıkları net bir şekilde görülmektedir.

4- Dayanıklılık: 

Startup'lar zorlayıcı süreçlerle kurulan ve gelişim yolunda stresin, eforun, aksiliklerin üst düzeyde yaşandığı oluşumlardır. İş dünyasındaki yolun sonunda, girişimcileri göz alıcı ödüller bekler. Ancak bu yol oldukça çetrefilli, yorucu ve zorlayıcıdır. Bu yüzden girişimciler, dirayetli, strese dayanıklı ve zorluklarla başa çıkabilme kabiliyetine sahip kişiler olmalıdırlar. Yatırım bulma ve alma süreci her girişim için yorucudur. Yatırımcılar bu süreçte, girişimcinin baskı altında zorluklarla nasıl başa çıktığına, üzerindeki baskıyı işe veya takıma yansıtıp yansıtmadığına özellikle dikkat ederler.

5- Özgünlük:

Tüm bu karakteristik özelliklerin yanı sıra, yatırımcılar yatırım yapacakları girişimin özgün, girişimcinin de donanımlı olmasını isterler. Yatırımcıların görmek istedikleri donanım ve farklılık zaman ve koşullara bağlı değişkenlikler gösterse de, teknoloji girişimleri söz konusu olduğunda çoğunlukla ekipte büyük mühendislerin çalışıyor olması, teknik uzmanlık, kullanıcıları etkileyecek denli teknolojiye sahip bir ürün sunmak, ürün ve markanın az eforla ses getirebilme potansiyeline sahip olması, girişimcinin önceden başarıya ulaşmış bir veya birden fazla işinin bulunması gibi girişimi pazarda çizgi ötesine taşıyan faktörler; yatırımcıları yatırım yapmaya teşvik eden unsurlar arasındadır.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kitlesel Fonlama Modelleri 2 - Bağış Bazlı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku

Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?

Devamını Oku