Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Bir Melek Yatırımcıya Nasıl Yaklaşmalısınız?

Melek yatırımcılar, yatırım arayışında olup nereden başlaması gerektiğini tam olarak bilemeyen girişimcilerin sığındıkları ilk limanlardır. Bunun en başat nedeni ise melek yatırımın profesyonel olduğu kadar kişisel bir ilişki dinamikleri de barındırıyor olmasıdır. Zira henüz sektöründe rüştünü ispatlayamamış olan startup'lar, ilk aşamada aradıkları fona ancak kendilerine inanan kişiler aracılığıyla ulaşabilirler.

Bazı girişimler yapıları veya içinde yer aldıkları sektörün dinamikleri gereği, olması gerektiği kadar rasyonel ve analitik ifadelerle kendilerini ifade etmekte yetersiz kalabilirler. Böyle durumlarda girişimcilerin aradıkları fona ulaşabilmeleri için melek yatırımcı ile aralarında daha özel bir bağ kurmaları gerekebilir. Bu süreç elbette daha özel bir ihtimam gerektirecektir.

Venture Capital (VC) şirketlerinin pek çoğundaki yatırım arama süreçleri, yolun başındaki bir girişimci için oldukça katı ve sert gelebilir. Daha kişisel bir iletişim kanalının söz konusu olduğu melek yatırımcılarda ise durum farklıdır ve her bir melek yatırımcının kendine özel tabiatı, değer yargıları, subjektif görüşleri vardır. Peki bir melek yatırımcıya nasıl yaklaşmalısınız?

Bağlantılarınızı Kullanın:

Fikir aşamasındaki startupların büyük bölümü, üretim aşamasına geçmek için ihtiyaç duydukları yatırımı genellikle yakın çevreleri ve ailelerinden alırlar. Çünkü elinde somut değer veya başarı bulunmayan bir girişimciye ancak onun şahsını tanıyan ve güvenen insanlar yatırım sağlayabilir. Global bir örnek vermek gerekirse, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, iş fikrini oluşturmasının ardından ilk yatırımını ailesinden alarak Amazon'u kurdu. Sonraki süreçte Tesla'nın kurucusu Alan Musk'tan aldı 300 milyon dolarlık yatırım alan Bezos, bugün tarihin en zengin insanlarından biri konumunda.

Melek yatırımcılar şahıslardan çok parlak fikirlere ve nesnel başarılara yatırım yapmak isterler. Bu nedenle yakın tanıdıklar ve aile çevresi, tohum yatırım arayan bir girişimci için profesyonel kriterlere göre yaklaşım sergileyen melek yatırımcılara nazaran ilk etapta daha doğru bir seçenek olacaktır. Ancak bu noktada her tür tohum yatırımın yüksek düzey risk barındırdığı konusunda yatırım alacağınız kişileri uyarmalı ve kaybetmeyi göze almayacakları miktarları kabul etmemelisiniz.

Benzer hedef ve düşünce yapısına sahip girişimci grupları, kolektif çalışmayla büyük kazanımlar elde edebilir ve pek çok noktada paydaşlık kurabilirler. Her biri kendine özgü geçmişe, yolculuk deneyimine, fikre ve bağlantılara sahip olan girişimciler, sahip oldukları tecrübeleri birbirlerine aktararak yatırım arayan girişimcilere değerli önerilerde bulunabilirler. Farklı girişimciler ve çeşitli deneyimler aracılığıyla edindiğiniz bağlantılar, bir süre sonra aile ve yakın çevrenizden çok daha iyi yatırım fırsatlarını önünüze getirecektir.

Araştırmalarınızı Tamamlayın ve Doğru Kişiyi Hedef Alın:

Melek yatırımcılar, paralarının kıymetini bilen kişilerdir ve umduğunuz kadar kolay yatırım gerçekleştirmeyebilirler. Her melek yatırımcı hevesli, hazır, enerjik ve kendisini her konuda tatmin edici ölçüde bilgilendiren girişimciler tarafından yönetilen girişimlere yatırım yapmak ister. Eğer işiniz ve pazarınıza dair herhangi bir konuya yeterince hakim değilseniz, bu yatırımcının gözünden kaçmayacaktır.

İşe, sizinle benzer süreci yaşamış, benzer ürünlere sahip girişimleri inceleyerek başlayabilirsiniz. Cruncbase üzerinden, kendi ürün/servisinize benzer ürün/servise sahip olan girişimleri inceleyebilir, kimlerin bu girişimlere yatırım yaptığını öğrenebilir ve hedeflediğiniz yatırım süreci hakkında daha biçimlenmiş fikirlere sahip olabilirsiniz. Sizinle benzer felsefeye ve ilgi alanlarına sahip olan girişimci ve yatırımcıları araştırmanızda da fayda var. Zira kimi yatırımcılar ilgi duydukları yeni alanlara dahil olmak, çeşiti sosyal amaçlarına yönelik somut hamleler yapmak veya duyarlı oldukları bazı hususlara artı değer katmak amacıyla da yatırım gerçekleştirebilmektedirler.

Yatırım arayışı çoğu zaman tam zamanlı bir iş gibi zaman ve efor ister. Kendinize ve ekibinize zamansal sınırlamalar koymanız, yatırım arayışınızda çok daha erken sonuç alabilmeniz adına faydalı olacaktır. Bu süreçte sizinle gerçekten ilgilenen yatırımcılara ulaşmak için ön çalışma ve araştırma yapmanız, zaman ve motivasyon kaybı yaşamanızın önüne geçecektir.

Melek Yatırımcı Gruplarına Başvurun:

Yatırımcı gruplarına yapacağınız başvurular, yatırıma kısa sürede ulaşabilmeniz adına efektif bir yol olacaktır. Bu yöntem kısa sürede çok sayıda melek yatırımcıyla tanışma ve zamandan tasarruf etme imkanı da sunacaktır. Ayrıca bu şekilde işiniz hakkında nitelikli geribildirim ve tavsiyeler alma şansına da sahip olacaksınız.

Melek yatırımcı gruplarına girebilmek için genellikle bir başvuru ücreti alınır. Ancak bu tutar verdiğinizin çok daha fazlasıyla size geri dönebilir. Pek çok melek yatırımcı grubu, belirli bir iş ve işletme tipiyle ilgilenen yatırımcılardan oluşur. Örnek vermek gerekirse dünyaca ünlü Women and Angels Academe, kadınlar tarafından kurulan ve işletilen girişimlerle ilgilenen bir melek yatırımcı grubudur.

Melek yatırımcı gruplarına genellikle çevrimiçi başvuru formları aracılığıyla başvurmanız gerekir. Çoğu kez herhangi bir tanıtım yapmanız gerekmez. Ancak bu yine de sizi araştırma yapmaktan alıkoyacak bir kolaycılığa götürmemelidir. Başvuracağınız melek yatırımcı gruplarının önceki yatırımlarını incelemeli ve sizin için ideal bir tercih olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

Sonuç: 3 Doğru Kuralı

Ne demişler; "Pratik Yap Mükemmel Ol". Karşınıza her an her türlü fırsat çıkabilir. Bu fırsatların size isabet edebilmesi, ettiğinde ise değerlendirebilmeniz için daima algılarınız açık ve erişilebilir olmalısınız. Çoğu kez ortak çalışma ortamları ve organizasyonlar, girişimcilerin birbirleriyle tanışıp, birbirlerine çeşitli yardım ve kulvarlar açtıkları dayanışma alanları haline gelir.

Bazen bir melek yatırımcıyı, yatırım yapabileceği en iyi fırsat olduğunuza inandırabilmeniz için tek atımlık bir kurşundan daha fazla şansınız bulunmaz. Düşük motivasyon veya kötü bir modla kurmaya çalışacağınız iletişim sizin için moral bozucu bir sonuç doğurabilir.

Sonuç olarak tüm fırsatları değerlendirip, doğru zamanda, doğru kişiye, doğru yaklaşımı göstermeniz; sizi işiniz için en uygun melek yatırımcıya ulaştıracaktır. Yatırım arama sürecinde bu "3 Doğru Kuralı"nı unutmadan hareket etmeniz, fikirlerinizin gerçeğe dönüşmesi yolundaki ilk aşamayı başarıyla geçmenizi sağlayacaktır.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Venture Capitalist (VC) Olma Rehberi

Devamını Oku

Artık Bizim de Jargonumuz Var!

Devamını Oku