Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi
Startuplar Neden Başarısız Olur-1: Girişimleri Başarısızlığa Sürükleyen 5 Sebep
BİR VENTURE CAPITALIST’İN OKUMASI GEREKEN 5 KİTAP
Venture Capitalist (VC) Olma Rehberi
Yatırımcı Sunumu Hakkında Bilmen Gerekenler
VC'lerin Erken Dönem Teknoloji Girişimlerinde Görmek İstedikleri 5 Özellik

Teknoloji Startupları Büyük Firmalarla Nasıl İş Birliği Kurarlar?‌

Global perspektiften bakıldığında startuplarla işbirliğine giden şirketlerin daha hızlı ve ucuz yoldan büyüme gösterdikleri her geçen yıl daha belirgin bir şekilde farkediliyor. Firmalar ve startuplar arasındaki ilişki, aynı zamanda her geçen gün daha çok yatırıma değer görülen bir ortaklık haline geliyor. Zira karşılıklı ivmelenmeye gebe olan bu birleşmeler, hem firmalara hem de staruplara değer katmanın yanı sıra, güçlü iş bağlantılarını da beraberinde getiriyor.

Corporate Venture Capital (Kurumsal Risk Sermayesi), günümüzde startupların en önemli fon kaynağı konumunda yer alıyor. Venture Beat'in yaptığı araştırmaya göre bugüne dek 1000'in üzerinde startupta yatırım yapan CVC; Dealroom'un verilerine göre toplam 6.2 milyar euro'nun üzerinde yatırım gerçekleştirmiş. Peki startuplar büyük şirketlerle iş ortaklığı kurabilmek için onlara nasıl yaklaşmalı? Eğer bir startup'ınız varsa ve çözümü böyle bir entegrasyonda arıyorsanız, şimdi vereceğimiz tavsiyeler işinize yarayabilir...

İdeal İş Ortaklığı İçin Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir?

Tercihinizi İyi Yapın: Önünüze gelen her fırsatı değerlendirmek yerine, hangi firmayla çalışmanın sizin için daha verimli bir tercih olacağına karar vermelisiniz. Kurumsal iş ortaklığının tüm avantajlı yönlerinin yanı sıra, yanlış bir tercihiniz sonucunda işinizin kaybolup gitme riski de mevcuttur. Dolayısıyla herhangi bir ortaklık öncesi hedeflerinizi netleştirmeniz hayati derece önemlidir. Doğru Kişiyi Hedef Alın: Hedef organizasyonunuzdaki en uygun kişiyi seçin ve dostluğunu kazanmaya çalışın. Bu normalde gerçekleştirmeniz gereken çok sayıda görüşmeden sizi kurtaracak ve daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır.

Doğru Yaklaşımı Sergileyin: Büyük şirketlerin karar verme süreçleri de aynı oranda zaman alır. Bu yüzden ilk etapta süre sınırlaması getirip gelişme kat etmenizi sağlayacak noktaları belirten bir yaklaşım sergilemenizde yarar var. Çözümünüzü açıkça anlatın ve şirketiniz için minimum riskleri belirten gerçekçi bir bakış açısıyla grup liderlerine hızlı bir tanıtım sunun. Unutmayın ki her startup, birlikte çalışmayı hedeflediği şirketin iç yapısı ve ilkeleriyle uyumlu bir şekilde ilerleyeceğini ispatlamak durumundadır. Zira şirketler her ne kadar startupların getirdiği yenilikçi çözümlere ihtiyaç duysalar da, iç yapılarında yaşanabilecek bir balans bozukluğu riskiyle karşı karşıya gelmeyi tercih etmezler. Bu nedenle sunduğunuz çözümün onların yapı ve ilkeleriyle tam olarak örtüşüp bütünleşebileceği konusunda onları ikna etmelisiniz.

Hedeflerinizde Net Olun: İyi bir iletişim tüm ilişkilerin anahtarıdır. Bunun için ilk yapılması gereken ise hedefler konusunda net olmak ve sınırları bilmektir. Her iki tarafın da karşısındakinin beklentisini biliyor olması, sorunları öteler ve çözümlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Sabırlı Olun: Yavaş ya da hızlı, gerçek başarıya yalnızca kendinden emin adımlarla ulaşılır. "Kurumsal süreçler"in işleyişine adapte olmak, tüm stratuplar için başlı başına bir "challenge"dır. Birlikte çalışacağınız şirketin "Kurumsal Hızı" ve karar alıp uygulama süreçlerine adapte olmanız, hedeflediğiniz kilometre taşları için gerçekçi zamansal planlamalar yapmanızda son derece önemlidir. Güven Kazanın: Gerçek dışı vaatler, zamansal hedefler veya iddialar ortaya koymaktan kaçının. Bunların yerine istikrarlı bir şekilde işinizi ve kendinizi kanıtlayan icraatler üretmeye çalışın.

Bağlantılarınızı Güçlendirin: Büyük firmaların sahip oldukları uluslararası bağlantılar, startupların elde edebilecekleri en anahtar kazanımlara dönüşebilir. Eğer işbirliği içinde olduğunuz firma ile iyi ilişkiler kurmayı başarabilirseniz, global bağlantılarına sizi önermesini sağlayabilirsiniz. Hatta bunu siz de talep edebilirsiniz. Ancak bu durumu suistimale kaçacak şekilde değerlendirmekten veya firmanın ismini resmen izin almadan kullanarak bir ilişki kurmaya çalışmaktan kaçınmalısınız.

İmajınızı Önemseyin: Tolere edilebilir seviyenin üzerinde lakayt giyim kuşam ve davranış biçimleri, büyük şirketlerde profesyonellik dışı görülebilir ve sizi pek çok açıdan aşağıya çekebilir. Bu yüzden kılık kıyafetinizden konuşma biçiminize, hal ve tavırlarınızdan marka prestijinize kadar her alanda imaj ve prezentasyonunuza önem vermelisiniz.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Yeni Başlayanlar İçin Melek Yatırımcılık

Devamını Oku

Artık Bizim de Jargonumuz Var!

Devamını Oku