Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi
Startuplar Neden Başarısız Olur-1: Girişimleri Başarısızlığa Sürükleyen 5 Sebep
BİR VENTURE CAPITALIST’İN OKUMASI GEREKEN 5 KİTAP
Venture Capitalist (VC) Olma Rehberi
Yatırımcı Sunumu Hakkında Bilmen Gerekenler
VC'lerin Erken Dönem Teknoloji Girişimlerinde Görmek İstedikleri 5 Özellik

Türkiye'de Kadın Girişimci Olmak

Vildan Erşen ve Deniz Dileköz, "Kurumsal Dünya"da yıllarını geçirdikten sonra sırt sırta verip "Startup Dünyası"na adım atan iki başarılı kadın girişimci. Onlarla bir araya gelerek son dönemde ivme kazanan girişimleri "Bagaj" ve Türkiye'de kadın girişimci olmanın hissettirdikleri üzerine konuştuk...

- İkiniz de yıllar süren kurumsal iş hayatı geçmişine sahipsiniz. Kurumsal dünyadan ayrılıp girişimciliğe atılmaya nasıl karar verdiniz? 

Vildan: Kurumsalda çalışırken, çalışma koşullarının verimliliği ne kadar düşürdüğünü, çalışanları ne kadar mutsuz ettiğini, yaratıcılığı ne kadar azalttığını görüyordum. Bu elbette yıllar içinde gelişen bir farkındalık oldu. Bununla birlikte kurumsal çalışma yaşamının kişilere disiplin, çeviklik  ve sorumluluk gibi olumlu katkılarının olduğunu da göz ardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Yaklaşık 15 senenin sonunda kurumsal iş yaşamının bana kattıklarıyla birlikte artık farklı alanlara deneyimlerimi aktarmak ve yeni deneyimler edinmek için ayrılma kararı aldım.    

Deniz: Benim çocukluğum o yıllara göre epey kurumsal bir babanın yaşadığı ve yaşattığı zorlukları deneyimleyerek geçti. Bu da çok erken yaşta, sevdiğim ve özel bağımın olduğunu hissettiğim insanlarla beraber bir iş kurma hayalini yerleştirdi içime. Ne mutlu bana ki zaman içinde hayalim gerçek oldu. Yani girişimcilik benim daima aklımda ve kalbimde olan bir tutkuydu. Kurumsalda çalıştığım dönemlerde de. Sadece uygun yer, zaman ve kişileri bekliyordum.

- Peki yollarınız nasıl kesişti?

Deniz: Biz üç ortağız, bir de Hurkay var. Hurkay Anadolu Lisesi’nden, Vildan da erken yetişkin iş hayatımdan tanıdığım, kendilerine çok inandığım ve sevdiğim insanlar.

Vildan: Deniz'le en son çalıştığım Lc Waikiki şirketinin yeni kurulan bir departmanında halef-selef olarak tanışma fırsatını bulduk. Sonrasında iletişimimiz ve arkadaşlığımız daha da ilerledi ve birlikte Bagaj'ı kurmaya karar verdik.

- Bagaj'ı kurmak fikri nasıl doğdu?

Deniz: 2011 sonunda Lc Waikiki’den ayrılırken, artık muadili ya da bir sonraki durağı kurumsal bir işe geri dönmek olan bir adım atmak istemediğimi biliyordum. Mezuniyetimden beri hiç yapmadığım ama hep istediğim şansı kendime tanıdım ve 2012’yi kendi adıma "gap year" ilan ettim. Senenin ortalarında Hurkay’la birşeyler yapmaya karar verdik. O dönem "Bagaj" yerine, aklımızda daha bilindik birşeyler vardı. Fakat hiçbiri tam oturmuyordu kafamızda, hep birşeyler eksik kalıyordu. Sıcak bir yaz günü boğazın mavi sularına bakarken "Bagaj"ın fikri şekillenmeye başladı kafamızda. Sonuçta hareketli hayatın içinde, insanların fazla eşyalarından güvenle kurtulmaları, ya da sabit bir adreste kargo beklemeden zamanında paketini teslim alabilmelerini sağlayan, çağa yakışır rahatlatıcı bir çözümün eksik olduğunu ve bunun gözden kaçırıldığını fark ettik.

- Bize biraz girişiminzden bahseder misiniz?

Vildan: "Bagaj" en basit tanımla; hareket veya seyahat halindeki kişilerin eşyalarını güvenle saklayabilmeleri için bulut üzerinden yönetilen offline kilitli dolap hizmeti sağlıyor. Bagaj dolapları, şehir merkezleri, istasyon, gar, havaalanı, alışveriş merkezi, plaj gibi lokasyonlarda ve festival, konser gibi etkinliklerde süreli eşya emaneti amacıyla kullanılabiliyor. Eşyalarını farklı hacimlerdeki akıllı Bagaj dolaplarına koyan kullanıcılar, ekonomik, pratik ve bulut tabanlı emanet hizmeti alıyorlar. Ayrıca dolaplar kargo ve kuryeleme alanlarında da hizmet veriyor

Dilek: Bidiğiniz gibi pek çok kargonun ilk teslimatta alıcıya ulaştırılabilmesi her zaman mümkün olmuyor. Her gün onlarca kargo, ilk teslimatta alıcılarına ulaştırılamadığı için kargo merkezlerine veya depolarına geri gönderiliyor. Bu da zaman ve maliyet kaybına neden oluyor. Biz site veya apartman girişlerine Bagaj dolapları koyarak bu soruna kökten çözüm getiren bir sistem sunuyoruz. Bagaj dolapları sayesinde kargo ve kuryeler alıcıyı evde bulamadıkları takdirde, gönderiyi dolaba koyarak tek teslimatta alıcıya ulaşmasını sağlıyorlar.

- Bagaj, 2018'in ortalarına doğru ilerlediğimiz bu dönemde sürekli ivmelenen başarılı bir girişim olarak göze çarpıyor. Bize Bagaj'ın aktüel durumu ve gelecek planlarından bahseder misiniz?

Vildan: Bagaj 2018'e hızlı bir ivmeyle girdi ve bu ivme her geçen hafta daha da hızlanıyor. Her hafta sabit noktalarımız, işbirliği yaptığımız b2b müşterilerimiz ve kullanıcı sayımız hızlı bir artış gösteriyor. Hali hazırda hizmet verdiğimiz self servis ve etkinlik bazlı emanet hizmetlerimizin yanı sıra, 2018’de hayata geçireceğimiz teslimat çözümleri üzerine geliştirmelerimizi de tamamlamak üzereyiz. Ayrıca geçtiğimiz sene birçok plajda test ettiğimiz Boxy plaj kutumuz için de 2018, oldukça hareketli bir yıl olacak.  

- Türkiye'de kadın girişimci olmak nasıl bir his? Girişimcilik serüveninizde yaşadığınız süreçler size neler kattı?

Vildan: Türkiye'de kadın olmanın getirdiği genel zorluklarla kıyaslandığında, kadın girişimci olmanın çok da sıkıntılı bir misyon olmadığını söyleyebilirim. Elbette tüm girişimcilerin yaşadığı zorlukları bizler de yaşadık. Ancak genel tablonun aksine, girişimcilik dünyasında yer alan kadınlar olarak pek çok alanda pozitif ayrımcılıkla karşılaştığımızı söylemekten kendi adıma mutluluk duyuyorum.

Deniz: Pozitif ayrımcılık bence de söz konusu. Bu tutum, cinsiyet ayrımcılığına hayatımızda yer vermediğimiz için, yalnızca iş hayatında bizi koruyan bir enerji olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun abartılı bir tutum olduğunu da söyleyemem. Yılların bana öğrettiği şeylerden biri de, iş dünyasında insanca davranan kadın-erkek herkesin insanca muamele gördüğü.

- Peki girişimcilik serüveninizde ne gibi zorluklarla karşılaştınız? 

Vildan: En büyük bariyer finansal konular maalesef. Bunun  dışında Türkiye'de olmayan bir hizmet ve girişimi pazara sokmaya çalışmak zorlayıcı oldu. Ortada kıyaslayabileceğiniz başka bir veri olmadığı zaman kişi ve kurumları ikna etmek bir startup için ilk aşamalarda zorlayıcı olabiliyor.

- Türkiye'deki kadın girişimcilere vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir?


‌Vildan: Kendilerine gerçekten inanmalarını ve hiçbir şeyin onları yıldırmasına izin vermemelerini tavsiye ederim. İnandıkları şeyler uğruna çaba sarfetmeyi sürdürdükleri sürece, hayallerin gerçekleştiğini göreceklerdir.

Deniz: HIçbir konuda "Ben yapamam" dememelerini, bunun yerine "Nasıl yaparım?" diye düşünmelerini tavsiye ederim.Yapılacak her işi bizzat tecrübe etmeye çalışsınlar. Kadın işi - Erkek işi gibi iş titrlerine yönelik algılar var. Bunları zihinlerinde kırsınlar lütfen. "Problem" kelimesine lugatlarında yer vermesinler. Olabildiğince çok kişiyle kontak kurup, kendilerine yöneltilen her geri bildirime ihtimam göstersinler.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kitlesel Fonlama Modelleri 1 - Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku

Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Devamını Oku