Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Kitlesel Fonlama Modelleri 4 - Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama

Yaklaşık 10 yıl önce Amerika’da Prosper ve Lenders Club gibi oluşumlar ile yatırım dünyasına giren “Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama”, zaman içinde popülarite kazanarak ekosistemde kendine sağlam yer edinmeyi başaran bir yatırım sistemi haline geldi. Gerekli yasa tasarısı meclisten geçme aşamasında olduğu için ülkemizde henüz yürürlükte olmayan bu sistem, Amerika ve Avrupa genelinde ise oldukça cazip konumda.

Borçlanma karşılığı kitlesel fonlama, girişimlerin belirli faiz ve vade koşullarıyla kitlelerden borç hükmünde yatırım toplamalarına dayalı yatırım sistemini ifade ediyor. Hem yatırımcı hem de girişimci için oldukça cazip olan bu yatırım modeli sayesinde girişimler bankaların sunduğu yüksek mevduat ve faiz seçenekleri yerine, kendilerine destek olan yatırımcılara borçlanıyor ve kendi faiz oranlarını kendileri belirliyorlar.

Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama Sisteminin Artı Yönleri

Girişimi büyütmek adına ihtiyaç duyulan fona bankalar aracılığıyla ulaşmaya çalışmak, girişimler için çoğu kez zorlayıcı ve yıpratıcı bir süreç haline gelebiliyor. Belirli bir limitin üzerinde kredi tahsil edilememesi, kredi talebinde girişimcinin kendi kredi geçmişinin rol oynaması, zorlayıcı faiz ve geri ödeme koşulları girişimciler için fon arama sürecinin daha da boğucu hale gelmesine neden olabiliyor.

Dünya’da “lending-based crowdfunding” olarak bilinen borçlanma karşılığı kitlesel fonlama sisteminde ise girişimcinin kredi notu veya geçmişinin herhangi bir önemi bulunmuyor. İş fikrini bir kitlesel fonlama platformu üzerinden detaylı ve ikna edici bir şekilde anlatan girişimler, diledikleri faiz oranı ve vade sürecini belirleyerek kendilerine destek olmak isteyen yatırımcılara ulaşabiliyorlar. Ortalama 2 ila 5 yıl arasında değişen vade süreçleri, genellikle girişimciler tarafından teklif edilen süreci cazip hale getiren faiz oranlarıyla birlikte sunuluyor.

Dünya Genelinde Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama

Özellikle son birkaç yılda borçlanma karşılığı kitlesel fonlama alanında yaşanan büyüme ile birlikte risk sermayedarlarının gösterdiği ilgi, bu alandaki hacmin genişlemesine neden oldu. Yatırımcıların bankalar yerine daha cazip faiz ve vade oranları sunan girişimleri tercih etmeleri, başta Çin olmak üzere Dünya’nın çok sayıda ülkesinde borçlanma karşılığı kitlesel platformların açılmasını sağladı. Öyle ki bugün itibariyle geride bıraktığımız 10 sene içinde yaklaşık 150 civarında kitlesel fonlama platformu aracılığıyla 1,5 milyar dolara yakın fonlama gerçekleştirildi.

Ülkemizde ticaret hukuku, sermaye piyasaları ve bankaların mevcut mevzuatlarından dolayı yasal olmayan borçlanma karşılığı kitlesel fonlama yatırım modelinin, 2018 yılının son aylarına doğru yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Diğer kitlesel fonlama modelleri hakkında bilgi sahibi olmak için Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama, Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama ve Bağış Bazlı Kitlesel Fonlama blog yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?

Devamını Oku

Kitlesel Fonlama Modelleri 3 - Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku