Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Kitlesel Fonlama Modelleri 3 - Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde ülkemizde de yürürlüğe girecek olan “hisse bazlı kitlesel fonlama”, temel prensipte, girişimlerin bulundukları ülkelerdeki halka arz düzenlemelerinden muaf kalarak hisselerini internet üzerinden yatırımcılara sunabilmelerine olana sağlayan yatırım modelidir. Bu modelde girişimciler, internet üzerinden hizmet sağlayan hisse bazlı kitlesel fonlama platformlarından birine kayıt olup girişimlerini detaylı olarak paylaşır ve kitlelerden fon talebinde bulunurlar.

Sermaye bazlı kitlesel fonlama olarak da bilinen bu yatırım modelini diğer kitlesel fonlama modellerinden farklı kılan, yatırımcıların direkt ve net olarak kâr beklentisi içinde olmalarıdır. Ödül ve bağış bazlı yatırım seçeneklerinde farklı motivasyon unsurları devredeyken, hisse bazlı kitlesel fonlama modelinde yatırımcılar, birer iş ortağı refleksiyle konuya yaklaşır ve bu rol çerçevesinde yatırım yaparlar.

Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama Yatırım Süreci

Geleneksel yatırım anlayışının aksine, internet üzerinden gerçekleşen hisse bazlı kitlesel fonlama modelinde bir girişime yatırım yapabilmek için herhangi bir yatırımcı lisansına sahip olmak gerekmez. Dileyen herkesin yatırım yaparak inandığı girişime ortak olabileceği bu modelde yatırım alt limitini genellikle girişimci belirler. Ödül ve bağış bazlı modellerde 5-10 lirayla dahi fon aktarımı gerçekleştirilebilirken, hisse bazlı kitlesel fonlama modelinde yatırım alt limiti çoğunlukla bu seviyelerin üzerindedir. Yatırımcılar, gerçekleştirdikleri yatırım oranınca projede hisse sahibi olur ve artık ortağı oldukları işin büyümesine katkı sağlarlar.

İnternette yer alan hisse bazlı kitlesel fonlama platformlarının çoğunda, normal yatırımcılar için belirli bir yatırım üst limiti bulunur. Yani nitelikli melek yatırımcı statüsünde yer almayan kitle, yalnızca belirli bir barajın altında yatırım gerçekleştirebilir. Bu barajın üzerinde yatırım yapma şansı bulunan nitelikli melek yatırımcılar, yüksek tutarlı yatırımlarla projede daha büyük hisse sahibi olurlar.

Titizlik Gerektiren Bir Yatırım Seçeneği: Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama

Wefunder, Localstake, PeerRealty ve Crowdfunder gibi Dünya genelinde hizmet veren çok sayıda ünlü ve global internet platformu aracılığıyla  gerçekleştirilen hisse bazlı kitlesel fonlama; diğer kitle fonlaması modellerine göre yatırımcıların daha dikkatli davranmaları gereken bir yatırım yöntemidir. Zira bir projenin gereken yeterlilikte şeffaflık veya analizlere sahip olmaması, kâr payı dağıtma şartlarının beklenenden uzun zaman alması, olası kötü senaryolarda şirketin çıkış planının bulunmaması gibi faktörler, artık bir iş ortağı haline gelen yatırımcıların kayba uğramalarına neden olabilir. Bu nedenle yatırım gerçekleştireceğiniz platformun niteliğine, sektöre hakimiyetine, projenin sunduğu güvene, gerçekçi ve analitik şekilde yaklaşmalı ve yatırımınızı bu kriterlere göre şekillendirmelisiniz.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Bir Melek Yatırımcıya Nasıl Yaklaşmalısınız?

Devamını Oku

Kitlesel Fonlama Modelleri 4 - Borçlanma Karşılığı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku