Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

7 Adımda Kusursuz Girişim Videosu Hazırlamak

Basit bir video olarak görmeye kalkmayın. Kitlesel fonlama arayışında girişiminize dair hazırlayacağınız tanıtım videosu, kampanyanızın başarı veya başarısızlıkla sonuçlanması konusunda hiç ummadığınız kadar belirleyici olabilir. Hatta bir adım daha öteye giderek videonuzun, izleyicilerinizi “yatırımcılarınıza” dönüştürmeniz için ciddi bir fırsat olduğunu söylemek hiç de abartılı bir ifade olmaz.

Yatırımcıların kampanya sayfanızda ilk ve en fazla ilgilendikleri öğe videonuzdur. Bu yüzden videonuz aktif veya potansiyel yatırımcıların dikkatini hızlıca çekmeli ve işinizin ilk intibasını etkili kılmalıdır.

Unutmamalısınız ki bir video ile işinizi en etkili yoldan anlatmak, girişiminizin ses getirmesi ve gelecekte ortaya koyacağınız potansiyali göstermek adına bir şanstır. Ayrıca pazarda yer almak istediğiniz pozisyonu belirleyebileceğiniz, hedef kitleniz ile bağ kurabileceğiniz, farklılıklarınız ve özel teklifleriniz gibi altını çizmek istediğiniz konulardan bahsedebileceğiniz bir platformdur. 

Videonuz yaptığınız işle ilgili tüm detayları barındırmak zorunda değilse de, işinizin genel hatlarını tamamen resmetmelidir. Kişisel yaklaşım ve tercihler kimi zaman öngörülemeyen başarılı sonuçlar doğursa da, iyi bir tanıtım videosu hazırlarken mutlaka uymanız gereken 7 adım şunlardır;

1- Ürününüzü Anlatın: Tanıtım videonuz en fazla 30 saniye sürecek şekilde ürün anlatımınızı içermeli. İdeal olarak ilk 10 saniye ürününüzü gösterebilir, sonraki 10 saniyede açıklayabilir ve son 10 saniyede ise özellikleri hakında kısaca bilgi verebilirsiniz.

2- Amacınızdan Bahsedin:  Bu bölümü yatırımcılarınıza takımı tanıtmak, hikayeniz, nedenleriniz ve inançlarınızı anlatmak için kullanın. Bu işe neden başladınız? Hangi probleme çözüm getiriyorsunuz?

3: Çözümünüzü Sunun: Bu bölümü ürününüzün problemi nasıl çözdüğünü anlatmak için kullanın. Ürününüzün nasıl çalıştığını -eğer mümkün ise- deneyimleyen tüketici görüşleri ve röportajlarıyla birlikte paylaşın.

4- Neden Siz?:  Bu bölüm ekibinizin neden bu işi yapmak için en iyi takım olduğunu anlatacağınız, ve eğer varsa daha önceki başarılarınızdan bahsedebileceğiniz, yatırım, market genişliği, yayım, rekabet, ölçekleme opsiyonları, yatırımcı görüşleri gibi konuları ele almanız gereken kısımdır.

5- Aksiyona Yönlendirin (Call to Action):  Teklifinizi net olarak anlatan bir kapanış cümlesi kullarak, şirketinizin geleceği ve yatırımcıların potansiyel katkılarından bahsedin. 

6- Masraftan Kaçınmayın: Eğer yatırımcıların size yatırım yapmasını istiyorsanız, siz de videonuza yatırım yapmak istemelisiniz. Yatırımcının işinize ilk adımı olacak bu videoyu bütçeniz el verdiğince yüksek standartlarda çekmeye çalışmanız iyi bir tercih olacaktır.

7- En Keyifli Yanınızı Gösterin: Yatırımcının dikkatini kaybetmesine engel olmak için videonuzu entegre edici, eğlendirici ve bilgilendirici bir şekilde çekmeye çalışın. Karakterinizi belirli bir ölçüde göstermekten çekmeden ve çok aşırıya kaçmadan kendinizi ifade edin. Ayrıca “akılda kalıcı” olmasına, bir ürünü göstermekten daha fazlası olmasına özen gösterin. 

Bunların yanı sıra sosyal medyaya özel hazırlanacak olan teaser, alt yazılı videolar vb. gibi içeriklere sahip olmanız, yatırıma giden yolda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kolay gelsin.

 

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kitlesel Fonlamanın Yatırımcılara Sunduğu Avantajlar

Devamını Oku

Startuplar Neden Başarısız Olur-1: Girişimleri Başarısızlığa Sürükleyen 5 Sebep

Devamını Oku