Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Kitlesel Fonlama Modelleri 2 - Bağış Bazlı Kitlesel Fonlama

“Ödül bazlı kitlesel fonlama modeli”ne benzer bir yapıya sahip olan “bağış bazlı kitlesel fonlama” yatırım modelinde yatırımcılar, herhangi bir karşılık beklemeden inandıkları girişimlere destek olurlar. Bu yatırım modelinde de ödül sisteminde olduğu gibi yatırımcıları onore etme amaçlı ödüller verilebilecek olsa da; aradaki fark söz konusu ödüllerin maddi değer taşımaması ve yatırımcıların herhangi bir ödül veya karşılık beklentisi içinde olmamalarıdır.

Bağış bazlı kitlesel fonlama modeli, genellikle topluma bir yarar sağlama amacı güden oluşumlar, kuruluşlar veya herhangi bir şekilde toplumsal anlamda ses getirme potansiyeline sahip olmayan bireysel girişimcilerin tercih ettiği bir kitlesel fonlama türüdür.

Bağış Bazlı Kitlesel Fonlama Modelinde Motivasyon Faktörü

Girişimlerin kitlelerin desteğini toplama amacıyla gerçekleştirdikleri bağış bazlı kitlesel fonlama, bir iyilik veya destek hareketi olarak görülebilir. Bu fonlama modelinde yatırımcılar, hiçbir maddi veya manevi karşılık beklemeksizin bir girişime, projeye veya fikre yatırım yaparak destek olma amacı taşırlar. Hedeflenen yatırım tutarına ulaşılamaması halinde ise toplanan yatırımlar, yatırımcılara iade edilir. Diğer yatırım modellerine göre farklı bir motivasyon barındıran bağış bazlı kitlesel fonlama yatırım modeli, genellikle hayata geçmesi istenen bir projeye güç katma, gelecek vaat eden bir girişimin ilk destekçilerinden olma veya topluma artı değer katacak bir fikre destek olma motivasylarından beslenir.

Diğer kitlesel fonlama türlerinde yatırımın alt ve üst limiti bulunabilirken, çoğunlukla bağış bazlı kitlesel fonlama modelinde herhangi bir alt veya üst limit bulunmaz. Destekçi rolünü üstlenen yatırımcılar inandıkları projeye 1 liradan yüzbinlerce liraya kadar, diledikleri miktarda yatırım gerçekleştirebilirler.

Türkiye’de Bağış Bazlı Kitlesel Fonlama

Türkiye’de bağış bazlı kitlesel fonlama çoğunlukla sosyal sorumluluk projeleri kapsamında sivil toplum örgütlerince gerçekleştirilmektedir. Bu projelerin önemli bir kısmı toplum yaşantısında var olan bir sorunu çözme amacı taşırken, oldukça küçük bir kısmı yeni bir fikir veya girişimi başarıya ulaştırma amacı taşımaktadır.

Bugüne dek Türkiye’de gerçekleştirilen bağış bazlı kitlesel fonlama hamleleri, Türk insanının bu yatırım modeline adapte olma konusunda herhangi bir bariyere sahip olmadığını göstermiştir. Diğer tüm kitle fonlaması türlerinde olduğu gibi bağış bazlı kitlesel fonlama modeli de henüz ülkemizde yeteri kadar yaygın olmasa da, uzmanlar tarafından ilerleyen yıllarda daha popülerlik kazanacağı öngörülmektedir.

 

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kitlesel Fonlama Modelleri 3 - Hisse Bazlı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku

Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?

Devamını Oku