Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Kitlesel Fonlama Modelleri 1 - Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama

Genellikle görsel, işitsel veya yazılı sanat eserlerinde karşımıza çıkan ve oldukça sık kullanılan bir kitlesel yatırım modeli olan “ödül bazlı kitlesel fonlama”, aynı zamanda Amerika’da en kısa sürede yayılan kitlesel yatırım modelidir. Çoğunlukla kamu hizmetine yönelik kuruluşlar, vakıflar veya hayır kurumları için ideal olan bu model, yatırımcılara çeşitli ödüller dağıtılması prensibine dayanır.

Ödül bazlı kitlesel fonlama modelinde dağıtılacak ödüller önceden belirlenir ve yatırımcıların herhangi bir kâr beklentisi veya ticari amaçları bulunmaz. Bu modelde yatırımcılar inandıkları projeye destek olma karşılığında çeşitli ödüllerle onore edilirler. Verilecek olan ödüller genellikle yatırım miktarına göre küçükten büyüğe doğru sınıflandırılır.

Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama Modelinde Ödül Sistemi

Bu fonlama modelinde verilen ödüller, girişimcinin belirlediği tercihlere göre farklılık gösterir. Eğer girişim bir ürün üretimine yönelikse, beklenen yatırım sağlanıp ürünün piyasaya çıkması halinde ücretsiz veya indirimli fiyatlarla yatırımcılara ilk ürün temini gerçekleştirilebilir. Hediye ilk ürün ödülü karşılığında kitlelerden fon talebinde bulunmak, özellikle Amerika’da çok tercih edilen bir yatırım modelidir.

Ödül bazlı kitlesel fonlama modelinde yatırımcılara dağıtılan ödüller ürün veya servis haricinde bir çanta, saat, şapka veya ürün veya servisi anımsatan başka bir meta olabilir. Yüksek tutarlı yatırım gerçekleştiren yatırımcılara plaket vermek, teşekkür belgesi yollamak veya isimlerine projede yer vermek de, yatırımcıyı onore etme amaçlı verilen ödüllerdir. Hatta nadiren görülen bir tercih olsa da, yüksek tutarlı yatırım gerçekleştiren bir yatırımcının ismi ürün veya servisin bir kısmına veya kendisine verilebilebilir.

Türkiye’de Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama

“Reward-based Crowdfunding” olarak da bilinen ödül bazlı kitlesel fonlama modeli, Türkiye’de 2013 yılından beri kullanılıyor. Hatta sosyal sorumluluk projeleri dışında kitle fonlaması yatırım modeline başvuran tüm girişimlerin ödül verme zorunluluğunda olduğunu söyleyebiliriz. Zira hisse ve borçlanma bazlı modeller henüz ülkemizde legal olmadığı için herhangi bir sosyal sorumluluk değeri ortaya koyma iddiası bulunmayan girişimlerin, topladıkları fon karşılığında ilk ürün veya bir hediye verme gereklilikleri doğuyor.

Tüm bunlara karşın ödül bazlı kitlesel fonlama modelinin ülkemizde pek de yaygın olduğu söylenemez. Ancak özellikle son yıllarda bağımsız sinemacıların, filmlerinin maliyetlerini karşılayabilmek adına bu yatırım modeline başvurmaları, pek çok insanın ödül bazlı kitlesel fonlama modeli ile tanışmasına katkı sağlamıştır.

Kitlesel fonlama hakkında daha temel bilgilere mi ihtiyacınız var? O halde Kitlesel Fonlamaya Giriş blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

7 Adımda Kusursuz Girişim Videosu Hazırlamak

Devamını Oku

Sahaya Çıkmayana Top Gelmez

Devamını Oku