Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Kitlesel Fonlamaya Giriş

Dijital çağın yenilikçi yatırım modeli olan kitlesel fonlama, ilk ortaya çıktığı 2006 yılından bu yana her sene popülarite ve hacim kazanarak büyümeyi sürdürdü. Günümüzde oldukça yaygın bir yatırım seçeneği haline gelen kitlesel fonlamanın ülkemiz genelinde ise global düzeyde bilinirliğe sahip olduğunu söylemek maalesef pek doğru olmaz. Bu nedenle yazımızda “dileyen herkesin” yatırımcı olabilmesine olanak sağlayan “kitlesel fonlama” hakkında genel hatlarla bilgi vermek ve kitlesel fonlama modellerinden bahsetmek istedik.

Kitlesel Fonlama Nedir?

Kitlesel fonlama, internet üzerinden kitlelere sunulan bir girişim veya projeye, aile, arkadaşlar veya bireysel yatırımcılar tarafından sermaye toplanmasını sağlayan yatırım modelidir. İlk olarak 2006 yılında Amerikalı girişimci Michael Sullivan’ın video blog projesine finansman bulmak için kullandığı “crowdfunding” (kitlesel fonlama); projenin kısa sürede fonlanmasıyla birlikte girişimcilerin ilgisini çekti ve zamanla farklı türevlerde kullanılmaya başlandı. Günümüzde ödül bazlı, sermaye bazlı, borçlanma bazlı ve bağış gibi farklı modelleri bulunan kitlesel fonlama, bugün 6 milyon dolara yakın bir fon kaynağı haline gelmiştir. Dünya bankasının bu alanda yaptığı araştırmalara göre 2025 yılında bu hacmin 90 milyar doların üzerine çıkacağı öngörülmektedir.

İnternet üzerinden hizmet sunan çeşitli platformlarda günde ortalama 2 milyon dolarlık bir fon aktarımı sağlayan kitlesel fonlamayı, temel prensipte “dileyen herkesin” yatırımcı olabileceği bir yatırım modeli olarak özetleyebiliriz. Bu modelde yatırımcılar, gönül verdikleri proje veya girişimlere yalnızca 1 dolarlık yatırım yapabilecekleri gibi, 1 milyon dolar ve üzeri tutarlarda da yatırım gerçekleştirebilme şansına sahiplerdir. Girişimci, yapılan yatırım tutarına göre bir ödül veya hisse sıralaması belirler ve yatırımcılar, gerçekleştirdikleri yatırım miktarına göre hisse payı veya ödül kazanırlar.

Kitlesel Fonlamanın Avantajları

Küçük-orta ölçekli işletmeler ve tüm startuplar ne kadar iyi bir fikre sahip olurlarsa olsunlar, projelerini geliştirmek için yatırıma ihtiyaç duyarlar. Bundan 10 yıl öncesine kadar girişimcilerin yatırım konusundaki tek müracaat noktaları yatırımcılığa gönül vermiş zengin kişiler ve yatırım ofisleriydi. Ta ki kitlesel fonlama ortaya çıkana kadar.

Kitlesel fonlamanın hem girişimciye hem de yatırımcıya sunduğu çok sayıda avantaj vardır. Tamamen internet üzerinden işleyen bir yatırım sistemi olan bu modelde, inandıkları ve destek olmak istedikleri girişimlere yatırım yapmak isteyen bireylerin herhangi bir gelir düzeyine, birikime veya yatırımcı lisansına sahip olmaları gerekmez. Yatırımcılar, girişimcinin belirlediği kitlesel yatırım modeline göre, gerçekleştirdikleri yatırım karşılığında servis hizmeti, ilk prototip ürün, ürün indirimi veya bambaşka ödüllere sahip olurlar.

Kitlesel fonlama, girişimcilerin ihtiyaç duydukları yatırımı sağlamaları konusunda en hızlı ve işlevsel yatırım modellerinden biridir. Prototip ürüne veya servise sahip olan, internet üzerinden projesini detaylı bilgilendirme ve videolarla destekleyen girişimler kısa zamanda kitlelerden destek bularak yüksek tutarlarda yatırıma ulaşabilirler. Buna verilebilecek en iyi örneklerden biri Amerika’daki bir saat şirketinin kitlesel fonlama girişimidir. Söz konusu firma ihtiyaç duyduğu 100 bin dolarlık yatırımı bulmak adına “ödül bazlı” bir kitlesel fonlama modeline başvurur. 100 dolarlık bağış gerçekleştiren herkese saat hediye edeceğini ilan eden girişim, hedef bütçeye ulaşılamaması halinde ise yatırımcılarına verdikleri parayı iade edeceğini taahhüt eder. Bu sayede insanların güvenini kazanan girişim 90 günlük kapanış süresinden çok önce 100 kat fona ulaşır.

Kitlesel fonlamanın girişimcilere sunduğu artılardan biri de şirket kurma zorunluluğundan kurtarmasıdır. Geleneksel yöntemlerde gerçekleştirmek istedikler iş fikri için şirket kurmak durumunda kalan girişimciler, bu modelde yalnızca prototip ürün ve detaylı bilgilendirmelerle kitleleri ikna edip arkalarına alabilirler. Ayrıca girişimleri hakkında yapıcı geri bildirimler alarak beslenebilir ve erken dönem müşteri tabanı oluşturabilirler.   

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Kitlesel Fonlama Modelleri 1 - Ödül Bazlı Kitlesel Fonlama

Devamını Oku

VC'lerin Erken Dönem Teknoloji Girişimlerinde Görmek İstedikleri 5 Özellik

Devamını Oku