Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?
Tohum Yatırım Nedir?
Metaverse Bir Trend Mi? Geleceği Ne Ölçüde Etkileyebilir?
Elevator Pitch Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir MVP Nasıl Olmalıdır?
Startup Marketing 101- Girişimciler için Marketing Rehberi

Artık Bizim de Jargonumuz Var!

Mesleki jargonları en sık kullanan kesim doktorlar, avukatlar ve de teknik mühendislerdir. Bu meslek erbabından biriyle görüşmek durumunda kaldığınızda bilmediğiniz kelimelerle karşılaşıp anlama güçlüğü yaşamanız oldukça olasıdır. İyi Hatta bazen karşınızdaki iyi mi yoksa kötü bir şey mi söylüyor anlamakta dahi zorlandığınız anlar olmuştur.

Birkaç yıl önce yaşanan bir yatırım toplantısında; teknik bir girişimci ile görüşme gerçekleşiyor. Girişimci, ürünü hangi yazılım dillerini kullanarak geliştirdiğini ve neden başka dilleri tercih etmediğini detaylı olarak anlatıyor. Ancak kurduğu cümleler içinde o kadar çok teknik terim kelime vardı ki, yatırımcı anlatılanları anlamakta ciddi bir zorluk yaşadı ve kendini şu cümleyi sarf etmek zorunda hissetti:

“Beyefendi ben teknik kökenli biri değilim. O yüzden tekrardan anlayabileceğim şekilde anlatır mısınız?”

Cevap ise beklenenden de kötüydü:

“Pardon efendim, şöyle anlatayım, şimdi bilgisayarlar var……”

Böylece konu bilgisayarın tarihçesinin başlangıcına dek uzandı...

---

Her toplantımıza deneyime sahip, farklı sektörlerden mentorleri davet etmeye çalışırız. Mentörlerimizin bir kısmı girişimcilik ve Startup dünyasını yakından tanırken, bir kısmı da ilk defa bu dünya ile tanışan insanlar oluyorlar.

Toplantılarımızdan birinde, finans uzmanı olan bir mentörumuz sürekli not alıyordu. Toplantının ardından yapılan sohbet esnasında defterini çıkararak sormaya başladı;

"Pivot etmek ne demek?"

“Accelerator ne yapar?”

“Incubator nedir?”

“Peki ya Lean Startup?”

Bu soruları duyunca anladık ki, bizim için sıradan olan kelimeler, başkaları tarafından anlaşılmayabiliyor.

ANLAŞILIR OLMAYA DİKKAT

Özellikle mühendis girişimciler projelerini anlatırken genellikle “mesleki jargon” kullanırlar. İş fikirlerini tanımlarlarken çoğu kez “Bulanık mantıkla çalışan……. “, “Hafif sezgisel robot”, “veri madenciliği” gibi teknik terim içeren ve cümleyi sadece aynı sektörde bulunan kişilerin anlayabilecekleri şekilde ifade ederler.

Eğitimlerde bizim bu konuda gelenekselleşmiş bir uyarımız vardır: “İşinizi 6 yaşında bir çocuğun anlayabileceği şekilde anlatabilmelisiniz” Zira yaptığımız işin bir parçası da, iş fikrini herkesin anlayabileceği cümlelerle ifade edip tanımlayabilmektir.

Bu yazıda bahsetmek istediğimiz noktalardan biri de, genellikle birbirine karıştırılan “Kuluçka Merkezi” ve “Hızlandırma Programı” kavramları arasındaki fark. Kuluçka merkezi, girişimcilere ilk ürünlerini çıkarana dek ofis altyapısı ve diğer hizmetleri sunan yapılardır. Hızlandırma programları ise, girişimcinin kendi çabaları ile daha uzun sürede alabileceği yolu kısa sürede katetmesini sağlayan yapılardır.

Neticede teknik girişimcilere söyleyeceğimiz şu ki; jargonlar keyiflidir, ancak işinizi anlatırken kurduğunuz cümlelerin herkes tarafından anlaşılması daha önemlidir. Bu sebepten iş fikrinizi herkesin anlayabileceği bir hale getirmeniz gerekli. Bunun için de çevrenizdeki insanları kullanabilirsiniz. Çocuklara, annenize, babanıza, sektörünüzü hiç bilmeyen insanlara girişiminizi anlatın. Eğer onlar, başkalarına yaptığınız işi doğru bir şekilde anlatabiliyorsa, artık doğru yoldasınız demektir...

Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Bir Start-up için Ekip Ne Kadar Önemli?

Devamını Oku

Startuplar Neden Başarısız Olur-1: Girişimleri Başarısızlığa Sürükleyen 5 Sebep

Devamını Oku